Skrzyżowanie z torami na ul. Gdańskiej czeka przebudowa. Gmina przystępuje do prac nad koncepcją

czwartek, 13 lipca 2017 r., 13:25
fot. MD-Z

Odcinek ulicy Gdańskiej w miejscu, gdzie przebiegają tory ma zostać gruntownie przebudowany. Gmina Kartuzy rozpoczyna przygotowania do opracowania koncepcji projektu na przebudowę tej części ulicy. Radni na środowej sesji podjęli uchwałę w sprawie zabezpieczenia środków na ten cel.

Gmina Kartuzy przeznaczy 300 tys. zł na opracowanie projektu inżynieryjnego dotyczącego skrzyżowania ulicy Gdańskiej z liniami kolejowymi. W poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Kartuzach odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego, gminy Kartuzy i PKP PLK.

Spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło wsparcia przez samorządy projektu związanego z infrastrukturą kolejową, który chce realizować PKP PLK. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez reprezentantów kolei, PKP PLK przygotowuje się do realizacji dużego projektu przy wsparciu środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakłada on utworzenie w 30 lokalizacjach w Polsce nowoczesnych przejść i przejazdów na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi.

- Aby móc dołączyć do tego projektu musimy dopełnić wszystkich formalności. Musimy opracować wielowariantową koncepcję dotyczącą możliwości likwidacji obecnego układu - informował podczas obrad wiceburmistrz Wojciech Jaworowski.

Przebudowa istniejącego skrzyżowania jest konieczna, gdyż w przyszłości zwiększyć się ma liczba pociągów przejeżdżających przez Kartuzy. Natężenie ruchu kolejowego znacznie utrudni transport drogowy.

Gmina chce przygotować koncepcję do grudnia. Wówczas planowane jest spotkanie samorządów z przedstawicielami PKP, podczas którego wybrany zostanie odpowiedni wariant. Jak poinformował wiceburmistrz, jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego rozwiązania będzie koszt wykonania inwestycji.

Na zebraniu komisji radny Mariusz Treder zapytał o pogłoski dotyczące tego, że na skrzyżowaniu ma powstać tunel lub wiadukt.

- Z tego, co wiem ścierają się dwie koncepcje - budowy tunelu, którą forsuje poseł Lamczyk i druga budowy wiaduktu. Czy to prawda? Czy są to tylko pogłoski? Jakie jest stanowisko gminy? Idziemy w kierunku tunelu czy wiaduktu? - pytał.

- Nie ma w tej chwili założeń. Na spotkaniu omówiono trzy ewentualne koncepcje. Oprócz tych dwóch, był też wariant poprowadzenia ulicy Gdańskiej zupełnie innym śladem niż w tej chwili. Nie ma na razie żadnych wariantów, to opcje, które mogą być rozważanie. Dziś mówimy o zabezpieczeniu środków na opracowanie wariantowe, pokazanie kosztów i opcji, które pozwolą podjąć odpowiednią decyzję. Gmina przy tej inwestycji będzie organem wspierającym, beneficjentem będzie kolej - wyjaśniał Wojciech Jaworowski.

W związku z tą inwestycją, zapowiadany wcześniej remont ulicy Gdańskiej na odcinku od ulicy Jeziornej do ronda będzie musiał zaczekać. Modernizacja jest bowiem uzależniona od rozwiązań, które zostaną przyjęte przy przebudowie skrzyżowania z torami. Zadanie to miał realizować samorząd województwa pomorskiego przy wsparciu gminy Kartuzy, która zabezpieczyła na nie w tegorocznym budżecie milion złotych.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.