Święto kultury łowieckiej w Sierakowicach

sobota, 15 lipca 2017 r., 23:33
fot. MD-Z

Już po raz czternasty w Sierakowicach odbył się Festiwal Kultury Łowieckiej - Knieja 2017. Tegorocznej imprezie towarzyszyły m.in. wystawy, przeglądy sygnalistów i występy zespołów folklorystycznych. Równolegle odbywała się też impreza w Ostrzycach. Tegoroczne święto łowczych zakończył koncert Margaret.

Tegoroczny festiwal rozpoczęto w Sierakowicach już przed południem. Imprezę otwarto w Zabytkowym Drewnianym Kościele, gdzie odbyły się XIII Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej, Przegląd o "Fanfarę Żurawia" oraz III Kaszubski Konkurs Oceny Poroży Jeleni. W drugiej części obchodów członkowie kół łowieckich i ich sympatycy spotkali się w Parku Ośmiu Błogosławieństw. Odprawiono tam hubertowską mszę świętą pod przewodnictwem kapelana myśliwych, leśników i rycerzy diecezji pelplińskiej - księdza Andrzeja Kossa ze Śliwi.

Po mszy głos zabrał gospodarz wydarzenia wójt Tadeusz Kobiela.

- Po raz czternasty mamy zaszczyt i honor gościć w Sierakowicach uczestników Festiwalu Kultury Łowieckiej. Wydarzenie to wzięło się stąd, że mieszkańcy naszej gminy a także goście, którzy ją odwiedzają, częstokroć pytali, czy istnieje na naszym terenie jakaś impreza kulturalna z wyższej półki. Po krótkiej naradzie zgodnie stwierdziliśmy, że jeśli mamy mówić o wyższej kulturze, powinniśmy zaakcentować kulturę łowiecką. Kultura łowiecka w tym przebogatym skarbcu polskiej kultury ma ważne miejsce. Jest prawie tak wiekowa jak nasza państwowość. Od jej początku łowiectwo, myślistwo były znaczącą gałęzią ówczesnej gospodarki. Naród z tego żył i na bazie tego tworzył kulturę ubogacaną przez całe wieki i pokolenia. I tak się dzieje do tej pory - podkreślał Tadeusz Kobiela.

- To, co zobaczyć można na festiwalu w Ostrzycach i Sierakowicach to zaledwie cząstka przebogatej tradycji łowiectwa i kultury. Cieszę się, że Państwo zechcieli do nas przyjechać i pokazać nam to, co jest tak ważne i istotne szczególnie w czasach współczesnych i pogoni za Internetem. Kultura łowiecka to coś trwałego, przepięknego. Coś co głęboko wchodzi w serce i zapada w pamięć. Łowiectwo to nie tylko pogoń za zwierzyną, jak się często mylnie mówi. To również racjonalna gospodarka zwierzyną, by wszystko działało i żyło w harmonii i równowadze. Dziękuję wam, że pokazaliście nam odrobinę swojej kultury - mówił do uczestników wójt.

Po nabożeństwie uczestnicy festiwalu i mieszkańcy spotkali się w Amfiteatrze Szerokowidze, gdzie m.in. podziwiać można było występy Młodzieżowej Sierakowickiej Orkiestry Dętej i zespołów folklorystycznych. Były też pokazy psów ras myśliwskich, dzieci z kolei mogły poznać ciekawostki o lesie i jego mieszkańcach na stosiku przygotowanym przez Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Kartuzy.

Tuż przed koncertem gwiazdy wieczoru grupa Wioska Kwiatów i Ziół zaprezentowała widowiskowy pokaz tańca z ogniem. Na finał wystąpiła natomiast Margaret. Zdjęcia z koncertu i fire show można zobaczyć tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.