Tysiące pielgrzymów przybyło do duchowej stolicy Kaszub

niedziela, 16 lipca 2017 r., 13:40
fot. AL

Tysiące Kaszubów z różnych zakątków regionu przybyło do Sianowa, by wspólnie modlić się u stóp swojej Królowej. Uroczystej sumie pontyfikalnej przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Uroczystości odpustowe potrwają do poniedziałku, 24 lipca.

Sanktuarium w Sianowie dwa razy do roku ściąga prawdziwe tłumy wiernych ze wszystkich stron Kaszub. Nie inaczej było i w tym roku, podczas lipcowego odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej.

- Maryja przybyła do Sianowa w znaku przepięknej figurkiokoło 1450 roku i pozostała pośród nas, synów i córek tej kaszubskiej ziemi. To właśnie naszemu pokoleniu dane było świętować złoty jubileusz koronacji Pani Sianowskiej i podążać razem z nią do świętości. To właśnie Maryja przez wieku uczyła nas i nadal uczy wierności Chrystusowi i jego Ewangelii. Ta wierność domaga się, aby Kaszubi i nasze kaszubskie rodziny przekazały najcenniejsze wartości młodemu pokoleniu Kaszubów i Polaków, abyśmy tego co najcenniejsze nie stracili w epoce otwartych granic i przemieszczających się ludzi w Europie, która zdaje się zapominać o swoich chrześcijańskich korzeniach, z których przecież wyrasta i o których nie podcinanie tylekroć prosił nas św. Jan Paweł II - mówił ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki, proboszcz sianowskiej parafii.

- Z wdzięcznością w sercu stajemy dziś w tym sianowskim Sanktuarium wspominając jednocześnie setną rocznicę Matki Boskiej Fatimskiej. W swej macierzyńskiej trosce Najświętsza Pani przybyła do Fatimy prosić ludzi, żeby nie obrażali już więcej Boga, naszego Pana, który tak bardzo jest obrażany. Do mówienia składania ją ból matki, chodzi o los jej dzieci. Dlatego prosi pastuszków módlcie się wiele i składajcie ofiary za grzeszników. Tyle dusz kończy w piekle, gdyż nikt za nich się nie modli - podkreślał

Pątnicy przybyli do stóp Królowej Kaszub z najdalszych zakątków regionu. Niestraszne były im kilometry do przebycia. Nagrodą było dotarcie do celu - Sianowskiej Madonny. Najdłuższą trasę, liczącą 116 km, pokonała XVII Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Miastka.

Łącznie na pieszy pielgrzymkowy szlak wyruszyło 5870 osób. Najliczniejszą, bo licząca 1500 pątników, przybyli Kaszubi z Sierakowic. Rowerami przyjechało 266 osób, autokarami 611 osób. W zorganizowanych grupach do stóp Królowej Kaszub przybyło łącznie 6753 osoby.

- Na pielgrzymkę wybrałem się, by zbliżyć się do Boga lub jak niewierzący wolą - pokontemplować. Sama wędrówka (jakkolwiek to zabrzmi) jest świetnym sprawdzianem wytrwałości i sądzę, że doskonale to czuć po zakwasach w nogach. Co muszę przyznać, uczestnictwo w takim wydarzeniu po raz pierwszy stanowi dla niektórych ostatni taki wyczyn a dla niektórych (jak dla mnie) zostawia niedosyt - podkreśla Tomek Leszczyński.

Poniedziałek poświęcony będzie modlitwie rodziców i dzieci, wtorek zakochanym i narzeczonym, w środę modlić będą się natomiast członkinie i członkowie bractw i stowarzyszeń, zaś w czwartek kapłani i służba liturgiczna. Tego dnia pielgrzymkę odbędą też strażacy z powiatu kartuskiego. Pierwszy tydzień uroczystości zamkną nabożeństwa w intencji jubilatów obchodzących jubileusze małżeńskie.

W sobotę, 22 lipca do Sianowa zjadą rolnicy, myśliwi, pszczelarze, a także kierowcy, na niedzielę przewidziano z kolei pielgrzymkę cechu rzemiosł różnych i przedsiębiorców oraz samorządowców. Dziewięciodniowe obchody zakończą się modlitwą w intencji zmarłych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.