Kartuzy. Ulica Kolejowa oficjalnie otwarta. Na dachu dworca zawisła wiecha

poniedziałek, 17 lipca 2017 r., 16:58
fot. MD-Z

W poniedziałkowe popołudnie po kilku miesiącach prac uroczyście otwarto i oddano do użytku odcinek ulicy Kolejowej. Tym samym zakończono jeden z etapów budowy węzła integracyjnego w Kartuzach. Szybko rośnie też budynek nowego dworca. Na jego dachu zawisła już wiecha.

Na otwarcie nowej części ulicy kolejowej oraz zawieszenie wiechy na budynku nowego dworca przybyli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wraz z wicemarszałkiem Ryszardem Świlskim, poseł Stanisław Lamczyk, przedstawiciele Polskich Lini Kolejowych oraz władze miasta i radni.

- Dworzec to takie miejsce, w którym ludzie się będą spotykać, zarówno ci, którzy tutaj przyjeżdżają, jak i ci, którzy stąd odjeżdżają. To najbardziej zaawansowany projekt węzła integracji transportu publicznego w województwie. Burmistrz wraz z pracownikami urzędu podjął ryzyko i uruchomił tę inwestycję najszybciej. Ryzyko się opłaciło. Chcielibyśmy bardzo, by ten węzeł był wzorcowym przykładem integracji transportu - podkreślał marszałek Mieczysław Struk.

Konstrukcję dachu nowego dworca poświęcił ks. Piotr Krupiński, proboszcz kartuskiej kolegiaty. Nowy dworzec liczy trzy kondygnacje o łącznej powierzchni 724 m2. Wejście do niego zostanie umieszczone od strony ulicy Kolejowej, na parterze znajdować się będą punkt informacyjny, kasy oraz łazienki. Na piętrze działać będzie biblioteka. W pobliżu dworca będą też miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów.

Prace nad inwestycją rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. W ramach projektu powstanie nowy dworzec z miejscami parkingowymi, zmodernizowano też ulicę Kolejową.

- Nowy odcinek ulicy Kolejowej , łączący się z ulicą 3 Maja da możliwość ominięcia centrum miasta. Wkrótce przystąpimy do kolejnych prac w ramach programu Rewitalizacji Kartuz - modernizacji deptaku i odcinka Dworcowej. Dziękuję radnym, bo to przedsięwzięcie jest naszą dobrą wizytówką, która pokaże, jak wiele można zrobić w niewielkim mieście - mówił burmistrz.

Prace przy przebudowie ulicy Kolejowej rozpoczęto w lutym. W ramach prac m.in. utworzono nową kanalizację deszczową, powstały chodnik i ścieżka rowerowa, ułożono nową nawierzchnię asfaltową. Inwestycję realizuje firma Budimex. Węzeł ma zostać ukończony w 2018 roku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.