Jarmark Dominikański

środa, 19 lipca 2017 r., 09:05
fot. nadesłane

Jarmark Dominikański, wraz z Weihnachtsmarkt i Oktoberfest, jest jednym z największych targów handlowych i kulturalnych na świeżym powietrzu w Europie zorganizowanych w Głównym Mieście - reprezentatywnej części Gdańska.

Przez wiele lat od jego reaktywacji w 1972 r. Jarmark św. Dominika trwał 2 tygodnie. W 2004 r. podjęto decyzję o przedłużeniu święta do trzech tygodni. Co roku około 1000 kupców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów biorących udział w Targu odwiedza średnio 70 000 osób dziennie, których liczba zazwyczaj podwaja w weekendy. Jak deklarują organizatorzy, podczas każdego Targu św. Dominika przyjeżdżają i przechodzi przez Stare Miasto Gdańsk około 5 milionów osób. Współczesny charakter imprezy przypomina średniowieczną tradycję zabawy i handlu. Można tu znaleźć mnóstwo stołówek z żywnością, które oferują zimne piwo, mięso, ziemniaki, kiełbaski i szaszłyki z szaszłyków wypiekane na siatce. Turyści zagraniczni będą mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw, np. Pierogi (pierogi), bigos (potrawy duszone z kapustą i / lub świeżą kapustą, mięso i grzyby), lub chleb z domieszką ze śmietany i koperkiem.

W 1938 roku także wesołe miasteczko stało się jeszcze słynne, gdy dwumetrowy krokodyl uciekł ze swojej klatki i wskoczył do Motławy. Złapanie go zajęło dużo czasu, a sama ucieczka spowodowała ogólne poruszenie mieszkańców. Z oczywistych powodów, w ciągu ostatnich lat, zabawa zmieniła charakter. Jednak nadal pozostaje jedną z głównych atrakcji dla najmłodszych uczestników Jarmarku Dominikańskiego.

Corocznie rośnie liczba stoisk, a program jest zdywersyfikowany przez różne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Na straganie znajdziemy kolekcje numizmatyczne i filatelistyczne, a także rzemiosło, galanterię, cenne tkaniny i antyki. Wszystkie te produkty i wiele innych można kupić na popularnym pchlim targu. Niestety, jak to się dzieje w innych podobnych targach na świecie, sprzedawane są również fałszywe produkty. W przeszłości można było kupić obrazy Kossaka, Witkacego i licznych znanych malarzy. Jednak większość kupców i kolekcjonerów jest uczciwa i traktuje klientów poważnie. Pochodzą nie tylko z najdalszych zakątków Polski, ale także z innych krajów, jak Litwa, Łotwa, Niemcy, Austria, Szwecja i tak odległe, jak Izrael czy Uzbekistan. Wszyscy zagraniczni sprzedający oferują produkty i pamiątki charakterystyczne dla ich kultury.

Po dniu pełnym wrażeń związanych z zabawą na Jarmarku Dominikańskim, polecamy odpocząć w naszym przytulnym pensjonacie w Jastrzębiej Górze. Wspaniałe widoki, cisza i spokój, a także bliskość pięknej plaży, pozwolą Państwu odpocząć od zgiełku miasta.

Serdecznie zapraszamy!

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.