W czwartek łańcuch światła ma zapłonąć pod Sądem Rejonowym w Kartuzach

czwartek, 20 lipca 2017 r., 13:10
fot. internet/Komitet Obrony Demokracji

Komitet Obrony Demokracji w czwartek w Kartuzach organizuje akcję protestacyjną przeciwko upolitycznieniu sądów. - Jeśli ważne są dla ciebie idee wolności, równości i demokracji przyjdź pod Sąd Rejonowy w Kartuzach. Weź ze sobą znicz i polską flagę. Pokaż, że nie godzisz się na niszczenie państwa prawa - zachęcają organizatorzy akcji.

Od kilku dni trwa akcja protestacyjna przeciwko upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości. Ma ona związek z planami zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z założeniami partii rządzącej, wszyscy obecni sędziowie Sądu Najwyższego przejdą w stan spoczynku (poza wskazanymi przez ministra sprawiedliwości), a ich następców wybierze minister.

Główne protesty odbywają się w Warszawie, ale dołączają do niego także mieszkańcy mniejszych miast, organizując akcję w swoich miejscowościach. W czwartek wieczorem dołączą do nich także Kartuzy.

- Bój o niezawisłość sędziowską trwa. Jeśli go przegramy to ostatni bastion niezależności padnie. Cała władza (ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza) znajdzie się w gestii jednej partii, w rękach jednego człowieka. Czyż nie przypomina to Wam PRLu? Jakie szanse na sprawiedliwy wyrok będzie miał zwykły obywatel w sporze sądowym z jakimkolwiek organem władzy państwowej lub z człowiekiem z tą władzą powiązanym? - podkreśla Komitet Obrony Demokracji "Pomorze".

- Kto obroni zwykłego "Kowalskiego" przed samowolą władzy. Kto zagwarantuje przestrzeganie praw człowieka i obywatela? Musimy głośno protestować na wszelkie możliwe sposoby. To jest walka o nasze być albo nie być.. Główna batalia rozgrywa się w Warszawie. Ale ważne jest również by w mniejszych ośrodkach pokazać wyraźny sprzeciw wobec poczynań władzy. Jeśli ważne są dla ciebie idee wolności, równości i demokracji przyjdź pod Sąd Rejonowy w Kartuzach. Weź ze sobą znicz i polską flagę. Pokaż, że nie godzisz się na niszczenie państwa prawa - apelują organizatorzy.

Łańcuch Światła pod Sądem Rejonowym w Kartuzach ma zostać utworzony o godzinie 21.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.