Mądre budowanie - na co komu styropian?

poniedziałek, 24 lipca 2017 r., 13:30
fot. nadesłane

Na co komu styropian - czyli kilka słów o tym, jak i gdzie ocieplać! Na pewno zastanawiają się Państwo, jak właściwie używać styropianu, jakie płyty dobrać i czy tak naprawdę jest różnica pomiędzy płytą białego styropianu o grubości 20 cm, a szarego o grubości 10 cm. Cóż, zawsze warto zapytać fachowca.

My sami zwracamy się do ekspertów firm, których produkty polecamy. Wg Ireny Domskiej, kierowniczki ds kontroli jakości w Fabryce Styropianu ARBET, producenta Prawdziwego Styropianu, kupując styropian należy zwrócić uwagę na zgodność płyt z projektem. Projektant powinien podać wymagane bądź minimalne parametry styropianu, w postaci współczynnika przewodzenia ciepła, λD, oraz pełnego kodu oznaczenia, lub też w postaci najistotniejszych właściwości płyt do danego zastosowania.

Gdzie znaleźć informację o parametrach styropianu?

Parametry styropianu powinny znajdować się na wyrobie. Mogą one być umieszczone między innymi na folii opakowaniowej, lub na etykiecie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producent powinien dołączać do wyrobu Deklarację Właściwości Użytkowych, tzw. DWU. Spełnieniem niniejszego wymagania jest również udostępnianie DWU na stronie internetowej. Jednak na każde życzenie klienta producent, lub dystrybutor zobowiązany jest dostarczyć DWU w wersji papierowej.

Oprócz DWU, producenci opracowują również Karty Techniczne, które zawierają wszystkie techniczne informacje o płytach styropianowych. Fabryka Styropianu ARBET zamieszcza na swoich stronach internetowych pliki zawierające Deklaracje Właściwości Użytkowych wraz z Kartami Technicznymi.

Dlaczego producenci styropianu oferują różne rodzaje płyt? Czym różnią się między sobą te płyty?

W zależności od miejsca aplikacji (czyli miejsca zastosowania izolacji) styropian powinien posiadać następujące istotne właściwości, oprócz wymaganej w każdym przypadku lambdy: ściany w systemie ETICS: wytrzymałość na rozciąganie, np. TR80
podłogi: naprężenie ściskające, np. CS(10)60; dachy płaskie kryte papą: naprężenie ściskające, np. CS(10)80 oraz odkształcenie w określonych warunkach, np. DLT(1)5
ściany fundamentowe: naprężenie ściskające, np. CS(10)100 i nasiąkliwość wodą, np. WL(T)4.

Poszczególne płyty styropianowe różnią się między sobą rodzajem i poziomami deklarowanych parametrów, aby możliwy był dobór płyt do przewidywanych w budynku obciążeń ścian, podłóg czy też ścian fundamentowych. Wartość deklarowanej lambdy, λD, mimo że jest główną właściwością materiału termoizolacyjnego, jest mniej istotna, z uwagi na możliwość uzyskania wymaganego oporu cieplnego przy użyciu płyt o różnych lambdach i odpowiednich dla nich grubościach płyt.

Innymi słowy, styropian nadaje się na ściany, dachy i stropy, do docieplania, izolacji przeciwwilgociowej i dźwiękowej i zawsze trzeba rozsądnie podejść do wyboru płyt. Odpowiedni projekt może sprawić cuda, bowiem wg doświadczeń projektantów i budowlańców Prawdziwy Styropian ARBETu to produkt bardzo wspierający działania proekologiczne.

Ze styropianem mamy:

- niższe lub w szczególnych wypadkach prawie zupełnie zredukowane rachunki za prąd i ciepło,
- niższą emisję zanieczyszczeń z domu,
- ciszę i spokój w mieszkaniu,
- przyjemną temperaturę w domu zarówno zimą, jak i latem,
- pewność jakości - bo produkcja Prawdziwego Styropianu jest stale monitorowana,
- a nawet lepsze oświetlenie w domu, bo możemy zrobić cieńszą warstwę izolacyjną ścian i w mniejszym stopniu zasłonić okno!

Mądre budowanie

Powyższe informacje o styropianie przedstawiają jedynie najważniejsze kwestie dotyczące jego parametrów i zastosowania. Po więcej szczegółów i pomoc w doborze optymalnego systemu zapraszamy do naszej siedziby w Somoninie, przy ul. Dworcowej 3.

Na wszelkie pytania nasz doradca odpowie też telefonicznie: 58 694 02 16 lub mailowo: k.podlasiak@izobudmb.pl.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia strony:
www.izobudmb.pl
a także strony facebookowej pod adresem:
www.facebook.com/izobudmb/

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.