Joga dla początkujących - jak się przygotować?

środa, 26 lipca 2017 r., 09:14
fot. nadesłane

Joga w najczystszej formie łączy medytację z ruchem. Zaleca się jej praktykowanie osobom, które chcą się wyciszyć i choć na chwilę zapomnieć o troskach i problemach dnia codziennego. Skutecznie obniża poziom stresu i wewnętrznego niepokoju, co doskonale wpływa na umysł i emocje. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jogą przygotowaliśmy kilka porad, jak zacząć ćwiczyć by się zbyt szybko nie zniechęcić.

Wybierz odpowiednie ubranie

Wygodna koszulka i dopasowane legginsy do jogi to podstawa dobrego przygotowania do ćwiczeń. Nie ma żadnych odgórnych zasad, które mówiłyby, jak powinien wyglądać strój do jogi, a w jakich ubraniach nie można się rozciągać. Trzeba jednak pamiętać, że ubranie nie może krępować ruchów, jak również nie może być zbyt luźne. Za szeroka koszulka może zsuwać się w dół podczas wykonywania wielu ćwiczeń, dlatego zrezygnuj z niej dla własnego komfortu.

Nie jedz przed jogą

Podstawowa zasada, o której tak często się zapomina. Nie zaleca się jeść przed bieganiem, jazdą na rowerze, jogą czy jakąkolwiek inną formą aktywności fizycznej. Zaraz po jedzeniu czujemy się ociężali, a w dodatku możemy mieć niemałe problemy z realizacją bardziej wyszukanych pozycji, w których trzeba zaangażować brzuch. Odstęp od zjedzenia ostatniego posiłku aż do momentu rozpoczęcia ćwiczeń powinien wynieść minimum 2 godziny.

Nie patrz na innych

Gdy dopiero zaczynasz ćwiczyć nie oczekuj, że wszystkie figury i pozycje będziesz realizować bez najmniejszych trudności. Potrzeba czasu aby rozciągać się tak jak osoby, które mają w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie. Joga to sport na pograniczu sztuki. Tutaj nikt nie rywalizuje ani nie ściga się, kto dane ćwiczenie wykona lepiej. Skup się na sobie i rozwoju własnych umiejętności a po upływie czasu przekonasz się, że dobrze Ci to zrobi.

Trenuj z głową

Podobnie jak w przypadku porównywania się do innych - nie oczekuj, że po tygodniu ćwiczeń wykonasz szpagat czy bardziej skomplikowane ćwiczenie, do którego trzeba przygotowywać się miesiącami. Każde ćwiczenie wykonuj na tyle, na ile pozwala Ci Twoje ciało. Jeśli będziesz przesadzać to jedynie nabawisz się kontuzji i będziesz musiał na jakiś czas całkowicie zrezygnować z jogi, a chyba tego byś nie chciał. Daj sobie czas i konsekwentnie dąż do postawionego sobie celu. Bo musisz go mieć, mając o co walczyć będziesz się bardziej starał.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.