Intensywnie pada na Kaszubach. Wydano III stopień zagrożenia, strażacy interweniowali ponad sto razy

czwartek, 27 lipca 2017 r., 10:32
fot. internet/OSP Banino

Na Kaszubach wciąż intensywnie pada. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa pomorskiego meteorologiczne i hydrologiczne ostrzeżenia III stopnia. W związku z nasilonymi opadami mnóstwo pracy mają też strażacy. Na Pomorzu interweniowano już ponad 330 razy, w powiecie kartuskim ponad 100. Zgodnie z prognozami na Kaszubach intensywnie padać ma do wieczora, choć niewykluczone, że potrwa to dłużej.

Na terenie całego województwa pomorskiego w związku z intensywnymi opadami deszczu obowiązuje trzeci stopień zagrożenia. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od środy od godz. 6 rano przez całą dobę do czwartku rano, suma opadów w województwie wyniosła od 20 mm do 40 mm, natomiast miejscami do 75 mm, jedynie w strefie nadmorskiej nie przekroczyła 10 mm.

- W nocy z 26 na 27 lipca suma opadów, poza pasem nadmorskim, wyniosła od 10 mm do 20 mm, lokalnie na Kaszubach do 40 mm. W ciągu dnia nadal będą występowały opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów w dzień wyniesie od 10 mm do 25 mm, ale miejscami przekroczy 50 mm - informuje IMiGW.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów przekraczających 50 mm dotyczy rejonu Zatoki Gdańskiej i Kaszub. W nocy opady będą również występowały, ale o zdecydowanie mniejszym natężeniu.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku w województwie pomorskim odnotowano od środy odnotowano już ponad 330 interwencji, tylko w powiecie kartuskim było ich ponad 100.

- Obecnie najwięcej interwencji odnotowujemy w gminie Żukowo, głównie w Baninie, Chwaszczynie i Tuchomiu. W Kartuzach jest znacznie mniej. Zgłoszenia dotyczą zalanych dróg, posesji, piwnic. Na razie to wszystko lokalne podtopienia wynikające z długotrwałych opadów - informuje Romuald Pituła, komendant powiatowy PSP w Kartuzach.

W związku z nieustającymi opadami wydano ostrzeżenie III stopnia. Zgodnie z nim przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.