Strażacy nadal walczą ze skutkami ulew - odnotowali około 130 interwencji

czwartek, 27 lipca 2017 r., 17:12
fot. internet/OSP Dzierżążno

Deszcz nie odpuszcza i nadal intensywnie pada na Kaszubach. Strażacy mają ręce pełne roboty od środy odnotowali już około 130 interwencji. Najwięcej ich dotyczy gminy Żukowo, w szczególności rejonu Banina i Chwaszczyna. Nadal na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia III stopnia.

W powiecie kartuskim opady deszczu nie ustają. W wielu miejscach dochodzi do zalań i podtopień, więc strażacy przez ostatnią dobę nieustannie interweniują usuwając skutki ulew. Od środy do czwartkowego popołudnia interweniowali już około 130 razy. W Baninie oraz w Kosach w niektórych miejscach musieli ułożyć wały z worków z piasku.

W wielu miejscach, na drogach deszcze wyrządziły spore szkody. W Grzybnie na ul. Rybackiej część drogi jest nieprzejezdna, woda podmyła tam ziemię pod płytami yomb i spowodowała, że te się zapadły.

- Odcinek ulicy Rybackiej zostanie naprawiony przez wykonawcę w ramach obowiązującej na tę drogę gwarancji. Szkody, które spowodował deszcz mogą wynikać z tego, że być może na etapie układania płyt popełniono błędy - wyjaśnia burmistrz Mieczysław Gołuński.

W związku z opadami deszczu opóźniony zostanie również termin otwarcia tzw. "Małej Obwodnicy" w Kartuzach. Planowano udostępnić ją dla ruchu w poniedziałek, jednak deszcz podmył pobocza drogi, w związku z tym otwarta zostanie najprawdopodobniej 9 sierpnia.

Pomorska Kolej Metropolitalna funkcjonuje bez zakłóceń. Deszcz w godzinach rannych spowodował w dwóch miejscach niewielkie osunięcia trawy na nasypach, jednak jak poinformowało PKM nie wpłynęło to w żaden sposób na kursy i nie zakłóciło ich. Pociągi jedynie zwalniały do 40 km na godzinę w tych miejscach. Natychmiast przystąpiono do usunięcia szkód. Od początku trwania ulew służby PKM cały czas monitorują aktualną sytuację wzdłuż linii PKM.

Nadal obowiązuje ostrzeżenie III stopnia. Zgodnie z nim przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.