W żukowskiej gminnie szykuje się nowe sołectwo

sobota, 29 lipca 2017 r., 12:16
fot. Longina Templin

Mieszkańcy wsi Czaple wystąpili do Rady Miejskiej w wnioskiem o wyłączenie ich wsi z sołectwa Leźno. Argument? Uważają, że ich miejscowość ma długa historię, cały czas się rozwija, a jej samodzielność przyczyni się do lepszego rozwoju. Ponadto dysponować będzie własnym funduszem sołeckim. Powstanie sołectwa, ich zdaniem, przyczyni się do większej integracji tej miejscowości.

Na czerwcowej sesji podjęto uchwałę, że do końca sierpnia odbędą się konsultacje z mieszkańcami w sprawie zamiaru podzielenia sołectwa Leźno i utworzenia dwóch odrębnych jednostek pomocniczych. To ustawowy obowiązek w tym względzie.

W tym tygodniu odbyły się dwa spotkania. Odrębne dla mieszkańców Czapli oraz dla mieszkańców Leźna i Lnisk.

Na spotkanie zorganizowane dla wnioskodawców przybyło 34 mieszkańców Czapli (pod wnioskiem podpisało się 156 osób, a zameldowanych mieszkańców jest 526). Wszyscy głosowali za podziałem sołectwa.

W konsultacjach dotyczących Leźna i Lnisk wzięło udział… sześć osób (zameldowanych mieszkańców jest 2109). Oni również głosowali za podziałem. Podczas obu spotkań nikt z obecnych nie podjął dyskusji w tej kwestii.

- Takie podziały miały już miejsce w naszej gminie. Od sołectwa Rębiechowo odłączył się kiedyś Nowy Świat, Rutki od sołectwa Borkowo, a Babi Dół od sołectwa Glincz. W tej chwili jest to już czwarta taka sytuacja. Rada Miejska jest generalnie za tym, aby tego typu samodzielność następowała. Jest to pozytywne i obywatelskie - powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Czapli Witold Szmidtke, przewodniczący żukowskiej rady.

- Jeżeli chodzi o bazę lokalową dla nowego sołectwa to pomoże dyrekcja szkoły, a jako strażak mogę powiedzieć, że w naszej remizie też będziecie się państwo mogli spotykać, dopóki nie wybudujecie nowego obiektu dla siebie. Sadzę, że wasza inicjatywa do końca roku dojdzie do skutku i będziecie mieli własne sołectwo - dodał Tomasz Pellowski, radny z Leźna.

Wyniki konsultacji zostaną radnym przedstawione na sesji. Po tym będzie można kontynuować dalszą procedurę.

Konsultacje prowadziła Brygida Markowska, sekretarz gminy Żukowo.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.