Festiwal Tradycji Kaszubskich z mistrzostwami i rekordowym mieleniem tabaki

niedziela, 30 lipca 2017 r., 00:01
fot. MD-Z

W sobotę w Chmielnie już po raz piętnasty odbyły się Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Zmagania tabaczników towarzyszyły Festiwalowi Tradycji Kaszubskich. W tym roku tytuł mistrza zdobył Jerzy Rak. Tegorocznej edycji towarzyszyło też bicie rekordu mielenia tabaki w największej denicy. Ustanowił go Tadeusz Makowski. Gwiazdą wieczoru była grupa Golden Life.

Chmielno po raz piętnasty było gospodarzem Mistrzostw Polski w Zażywaniu Tabaki, które odbyły się na Festiwalu Tradycji Kaszubskich. Impreza przyciągnęła miłośników tabaki i nie tylko.

- Gdy wraz z Tadeuszem Makowskim wymyślaliśmy tę imprezę, nie sądziliśmy, że tak się rozrośnie i przetrwa tyle lat. Czuję wielką satysfakcję z tego, że dajemy mieszkańcom i turystom nie tylko okazję do rozrywki, ale też promujemy nasz region i pokazujemy prastary kaszubski zwyczaj, jakim jest zażywanie tabaki. To, że tyle ludzi tu przyjeżdża to promocja Chmielna i okolic, a z roku na rok jest ich więcej. Jeśli chodzi o mistrzostwa to zawsze traktowaliśmy to bardziej jako zabawę i choć mamy kryteria i reguły, traktujemy je nieco z przymrużeniem oka. W przyszłości będziemy się zastanawiać nad tym, w jaki sposób zmienić tą formułę. Były lata kiedy zawodników było wielu, ale były też takie, kiedy było ich mało. Chciałbym, by w kolejnych edycjach impreza nadal się rozrastała, a chętnych do podtrzymywania zwyczaju zażywania w konkursie było więcej i żeby prezentowali wysoki poziom, bo z tym jest różnie - mówił Stanisław Klimowicz, inicjator wydarzenia oraz jeden z jurorów w mistrzostwach.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszył też I Ogólnopolski Przegląd Wyrobów Rogarskich. Tytuł wicemistrza wyrobów zdobył Henryk Lesnau.

- Zaprezentowałem cztery rogi, były to tabakiery m.in. w kształcie sowy, trąbki myśliwskiej i ryby. Zajmuję się wyrobami z rogów stosunkowo krótko, bo od 2008 roku. Skąd pasja? Sama przyszła, namówił mnie kolega - Józef Roszman. Początkowo byłem niechętny, ale on znał moje umiejętności i udało mu się mnie namówić. Dziś to moja wielka pasja i nie wyobrażam sobie życia bez tego - opowiadał zwycięzca konkursu.

Na licznych stoiskach chętni mogli próbować kaszubskich specjałów i podziwiać wyroby artystów ludowych. Nie zabrakło też atrakcji dla dziec, czekały na nie m.in. konkursy, wyścigi w skakaniu w workach, zabawy przygotowane przez LGR Kaszuby oraz niezwykły teatr rzeźbiarki Ireny Brzeskiej.

Gwiazdą tegorocznych Mistrzostw był zespół Golden Life. Na zakończenie zagrała natomiast grupa Mitra, która zaserwowała uczestnikom mocną mieszankę folkowo-rockowych brzmień.

Rekord mielenia tabaki w największej denicy

Podczas tegorocznego festiwalu ustanowiono nowy rekord Polski w mieleniu tabaki w gigantycznej denicy. Ustanowił go Tadeusz Makowski, któremu pomogły w mieleniu łącznie 42 uczestników imprezy.

- Denica to naczynie, w którym mieli się tabakę, jednak na co dzień nie odbywa się to jednak w naczyniach tak dużych rozmiarów. Ta denica została specjalnie przygotowana na te mistrzostwa, a żeby powstała trzeba było aż trzech prób. Do tak dużych rozmiarów naczynia trudno jest dopasować glinę, musi mieć odpowiednią strukturę - mówił Tadeusz Makowski.

Mieszanka, którą umielono wypełniając wielki róg prócz liści tytoniu zawierała również liście malin, miłorzębu i pokrzywy. Rekordowa denica miała 64 cm, natomiast mieluk, czyli pałka do ucierania liczyła 157 cm.

Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki

W tegorocznej edycji festiwalu już po raz piętnasty rozegrano Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. W tym roku do walki o miano najlepszego przystąpiło pięcioro śmiałków - dwie panie i trzech panów. Z tabakierami w dłoniach i hasłem "Chceme le so zażec" na ustach każdy z nich zaprezentował się na scenie z krótką gawędą.

Tytuł Mistrza i Złotą Tabakierę zdobył Jerzy Rak, który podczas swojego występu zaprezentował unikatowe tabakiery m.in. z bawolich rogów z Indonezji, a także przepiękną tabakierę zdobioną wielkim bursztynem z wizerunkiem Jana Pawła II wewnątrz.

- Wielkie Bóg Zapłać wam drodzy Kaszubi, za to że tak wysoko mnie oceniliście. Mogę obiecać, ż na drugi rok postaram się jeszcze bardziej. Nagrodę dedykuję mojej żonie oraz córkom, które jeżdżąc po świecie i sprowadzają dla mnie rogi z całego świata - mówił po kaszubsku zdobywca Złotej Tabakiery.

Srebrną tabakierę zdobyła Elżbieta Deik, a brązową - Katarzyna Kankowska-Filipiak. Wyróżnienia przyznano Pawłowi Serwatko i Edmundowi Pałaszowi.

Po ogłoszeniu wyników wszystkich pełnoletnich uczestników imprezy tradycyjnie zaproszono do wspólnego zażycia tabaki.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.