Strażacy interweniowali 27 razy podczas piątkowej nawałnicy. Wydano ostrzeżenia przed kolejnymi burzami

poniedziałek, 31 lipca 2017 r., 14:15
fot. internet/OSP Brodnica Górna

Lipcowa pogoda w tym roku mocno daje się we znaki. Podczas ulew w środę i w czwartek strażacy odnotowali około 130 interwencji. W piątek podczas nawałnicy w rejonie Brodnicy Górnej, Dolnej i Ostrzyc - 27. Szczęśliwie gwałtowna burza, która w niedzielny wieczór przeszła nad Kartuzami nie wyrządziła większych szkód, prognozuje się jednak kolejne burze i gwałtowne zmiany pogody.

Kapryśna aura nie oszczędza mieszkańców Kaszub. Po ulewach w ubiegłym tygodniu, w weekend mogliśmy się cieszyć przez dwa dni słoneczną pogodą. W niedzielny wieczór nad Kartuzami przetoczyła się gwałtowna burza. Kolejne prognozuje się do środy.

W piątkowe popołudnie, przed godziną 18. potężna ulewa przeszła nad gminami Kartuzy i Somonino. Strażacy odnotowali łącznie 27 interwencji - zalania ulic i piwnic, podtopienia, obsunięte skarpy. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło Brodnicy Górnej, Dolnej, Ostrzyc, Ręboszewa i Sławek.

W dniach od 26 do 29 lipca strażacy w powiecie kartuskim odnotowali łącznie 215 interwencji.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed burzami. Zgodnie z jego treścią prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad.

Przed gwałtownymi zmianami pogody w poniedziałek przestrzegają synoptycy z Sieci Obserwatorów Burz.

- W wielu miejscach kraju, spodziewamy się gwałtownych burz, mogących powodować lokalne podtopienia, niosących opady dużego gradu. Dodatkowym czynnikiem powodującym zagrożenie jest fakt, że burze nie będą przemieszczać się zbyt szybko - informują na swoim profilu.

Jak podają Obserwatorzy Burz, należy się spodziewać deszczu dochodzącego do 70 litrów wody na metr kwadratowy i/lub gradu o średnicy powyżej 4 cm i/lub licznych wyładowań i/lub wiatru szkwałowego osiągającego ponad 100 km/h. Możliwe jest pojawienie się tornada.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.