Poruszą świat małej Milenki - wkróce niezwykła akcja dla trzylatki z Żukowa. Włącz się i pomóż!

czwartek, 3 sierpnia 2017 r., 12:22
fot. nadesłane

Już 13 sierpnia do Sulmina przybędą rowerzyści, biegacze, motocykliści, jeźdźcy i wiele innych osób, które łączy idea pomocy Milence z Żukowa. Dziewczynkę czekają trzy operacje, potrzebuje nowego wózka inwalidzkiego i tzw. pionizatora, urządzenia, które pomoże jej w nauce chodzenia. Na ten cel potrzeba aż 50 tysięcy złotych. Pomóc może każdy z nas, wystarczy w niedzielę 13 sierpnia przybyć do Sulmina.

Milenkę Plichtę z Żukowa zna już chyba prawie każdy mieszkaniec Kaszub. W wielu miejscach w regionie, a także podczas różnych wydarzeń dla dziewczynki organizowane są akcje zbierania nakrętek. Choć angażuje się w nią bardzo wiele osób, to wciąż za mało, by poprawić stan zdrowia dziewczynki.

Milenka Plichta ma 3,5 roku. Jest uroczym, pogodnym i uśmiechniętym przedszkolakiem. Na świecie pojawiła się dwa miesiące przed terminem. Ważyła zaledwie 1100 gram, mierzyła 38 cm. Już w łonie mamy przeszła pierwszą operację przepukliny oponowo-rdzeniowej. Po przyjściu na świat pokonała sepsę. Milenka urodziła się z tzw. stopami końsko-szpotawymi i zrotowanym kolanem. Jej stópki i prawe kolanko były wykręcone w drugą stronę. Kolanko już naprawiono. Dziewczynka ma również m.in. dysplazję stawów biodrowych i niedowład nóżek. W marcu Milenka straciła Mamę, która każdą chwilę poświęcała na walkę o zdrowie swojej córeczki.

Na leczenie i rehabilitację potrzeba około 50 tys. zł. Z pomocą trzylatce ruszył Jacek Miąskowski, mieszkaniec Banina, który przy wsparciu Klubu Rowerowe Kaszuby, Kaszubskiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Żukowo i Klubu Sportowego Sulmin. 13 sierpnia w Sulminie odbędzie się festyn, któremu towarzyszyć będzie wyjątkowa akcja.

- Milenkę czekają trzy kolejne operacje. Potrzebuje nowego wózka, bo ze starego już wyrasta oraz specjalnego urządzenia do nauki chodzenia. Nakrętki zbiera sporo osób, Milenka otrzymuje też środki z jednego procenta, ale to wciąż za mało. Dlatego postanowiliśmy zorganizować tę akcję - opowiada Jacek Miąskowski, inicjator wydarzenia.

13 sierpnia w Sulminie odbędzie się festyn połączony z rajdami - rowerowym, konnym, motocykolwym i biegiem oraz marszem Nordic Walking.

- Zastanawialiśmy się, w jaki sposób zachęcić do udziału w akcji jak najwięcej osób. Taki rajd to idealne rozwiązanie, gdyż obecnie bardzo wiele osób jeździ na rowerze, biega bądź uprawia Nordic Walking. Społeczność motocyklistów jest również spora. A przedstawiciele wszystkich tych grup mają wielkie serca, co udowadniali wielokrotnie. Liczymy, że dzięki takiej formie imprezy uda nam się zintegrować jak najwięcej osób z różnych środowisk i połączyć ideą pomocy Milence. Nawet osoby, które na co dzień nie biegają czy nie jeżdżą na rowerze poradzą sobie z pokonaniem tras, które zaplanowaliśmy. Zapraszamy wszystkich, poruszmy świat Mielnki - podkreśla Jacek Miąskowski.

Dla biegaczy i osób uprawiających Nordic Walking przygotowano dwa dystanse o długości 5 i 10 kilometrów. Start o godz. 11.30.

Pozostali uczestnicy imprezy wyruszą z trzech różnych punktów punktualnie o godz. 14. Rowerzyści spotkają się przy stacji Orlen w Żukowie, motocykliści i właściciele oryginalnych, starych bądź zabytkowych pojazdów w Parku Solidarności w Kartuzach, natomiast jeźdźcy na koniach przy OSP Niestępowo. Wszyscy razem spotkają się w na festynie w Sulminie.

Na bieg i rajdy zapisać się można drogą elektroniczną na stronie zapisy.pl. Opłata startowa w wysokości 29 zł zostanie w całości przekazana na leczenie i rehabilitację Milenki. Każdy z uczestników zapisanych otrzyma pamiątkową koszulkę.

Na miejscu będzie można pomóc kupując pamiątkową koszulkę, wrzucając datki do puszek bądź nabywając pyszne ciasta i grochówkę, które przygotują kaszubskie gospodynie i wolontariusze.

O godz. 15 w Sulminie odbędzie się festyn. Na przybyłych będą czekać takie atrakcje jak: animacje dla dzieci: chusta Klanza, bańki giganty i dymne, balony, konkursy i zabawy sprawnościowe dla dzieci i dorosłych, arktyczna przygoda z psami: mini zawody z canocrossu czyli bieganie z psem zaprzęgiem, przejażdżki psim zaprzęgiem, pogadanki o psach zaprzęgowych oraz przejażdżki kucykami.

Zbiórki na rzecz Milenki odbędą się także podczas Festiwalu Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach (12 i 13 sierpnia) oraz zawodów Pływania na Byle Czym w Tuchomiu, które zaplanowano na 15 sierpni.,

Chętni mogą też pomóc dziewczynce wpłacając pieniądze na konto Fundacji Złotowianka 25 8944 0003 0002 7430 2000 0010 z dopiskiem : dla Milena Plichta P/98.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.