Fantastyczny finał Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie

niedziela, 6 sierpnia 2017 r., 00:49
fot. MD-Z

Finałowe koncerty tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Występy artystów były prawdziwymi muzycznymi ucztami i zachwyciły licznie zebraną publiczność. Gwiazdą wieczoru był wirtuoz akordeonu Richard Galliano , a jego występ poprzedziły dwa fantastyczne występy muzyków z Białorusi i Brazylii. Były owacje na stojąco i kilkukrotne prośby o bisy.

Urokliwe Sulęczyno w sobotę po raz kolejny rozbrzmiało wspaniałymi dźwiękami akordeonów. Wieczorem na scenie przy Gminnym Ośrodku Kultury licznie zgromadzona publiczność wysłuchała finałowych koncertów piętnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej. To jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych roku w powiecie kartuskim.

Podczas finału wystąpili - Anatoly Taran Trio z Białorusi i Tiago Rossato Show Arandu z Brazylii. Gwiazdą wieczoru był wirtuoz akordeonu - Richard Galliano.

Tegoroczny festiwal tradycyjnie rozpoczął się koncertem, który odbył się następnego dnia po zakończeniu Jazzu w Lesie. W wypełnionym po brzegi kościele Świętej Trójcy w niedzielny wieczór zagrali i zaśpiewali - chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego, Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa, Magdalena Chmielecka - sopran, Aleksandra Furmańska na fortepianie, Paulina Dąbrowska - sopran oraz Paweł A. Nowak - na bandoneonie i akordeonie.

Kolejny festiwalowy koncert odbył się w czwartek. W Restauracji Maraska w Sulęczynie wystąpili Małgorzata Szmuda-Sycz, Tomasz Olszewski, Paweł A. Nowak, Maciej Sadowski, Paweł Urowski oraz Grzegorz Sycz.

Finałowe koncerty odbyły się w sobotni wieczór. Przyciągnął prawdziwe tłumy. I nic dziwnego, bo występu, których wysłuchać można było pozostaną w pamięci na długo.

- Po rejestracjach samochodów widziałem, że przybyliście państwo tutaj z różnych zakątków Polski i zza granicy. Ogromnie się z tego cieszę i już zapraszam na kolejny festiwal na nasze piękne Kaszuby za rok. Fakt, iż możecie tak wspaniałej muzyki słuchać za darmo jest bardzo ważny, dlatego dziękuję gminie, powiatowi, sponsorom i wszystkim, którzy swoją cegiełkę do tego festiwalu dołożyli. Dla mnie największą nagrodą są uśmiechy, które widzę na Państwa twarzach - podkreślał Paweł Nowak, pomysłodawca festiwalu.

Na początek na scenie pojawił się Anatoly Taran, niezwykle uzdolniony akordeonista z Białorusi, któremu towarzyszyli Hovhannes Avanesyan na instrumentach perkusyjnych i Alexander Efimov na gitarze basowej.

Następnie na scenie pojawił się Tiago Rossato - wspaniały akordeonista z Brazylii. Wraz z nim wystąpili
Sandro Cartier na brazylisjkich instrumentach perkusyjnych oraz Alisson Ferraz na gitarze akustycznej. Koncert wspaniale uzupełniał pięknej barwy wokal Sofii Goulart. Warto dodać, że brazylijski zespół wystąpił w Polsce po raz pierwszy. Grupa tak zachwyciła publiczność, że trzykrotnie wzywano muzyków na bisy. Nagrodzono ich również owacjami na stojąco.

"Crème de la crème" sobotniego wieczoru był występ mistrza z Francji - Richarda Galliano z zespołem. Jeden z najwybitniejszych europejskich artystów, wirtuoz akordeonu, multiinstrumentalista zachwycił publiczność swoim występem "New Jazz Mussette". W trakcie koncertu ze swoim idolem wystąpił Paweł Nowak, organizator festiwalu.

Wieczór zakończył Jam Session, który odbył się w ośrodku kultury. Warto dodać, że do 15 sierpnia w GOK-u podziwiać można wystawę akordeonów należących do Pawła Nowaka.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.