Na Ostrzyckim Lecie padł nowy rekord - zaprezentowano gigantyczne Kaszubskie Nuty

niedziela, 6 sierpnia 2017 r., 20:04
fot. MD-Z

Ogromnych rozmiarów "Kaszubskie Nuty" zaprezentowano podczas tegorocznego "Diabelskiego Grania" na niedzielnym Ostrzyckim Lecie. Corocznie od kilku lat, drugiego dnia największej letniej imprezy gminy Somonino ustanawiany jest nowy rekord ściśle związany z kaszubską tradycją i kulturą. Na niedzielnej odsłonie Ostrzyckiego Lata prócz rekordu, nie zabrakło również tańców, kaszubskiego humoru i radosnej atmosfery. Do zabawy nie trzeba było namawiać.

Kolejna "ostrzycka dwudniówka" przyciągnęła na parking nad Jeziorem Ostrzyckim tłum miłośników dobrej zabawy. Pierwszy dzień Ostrzyckiego Lata upłynął pod znakiem tańca i rytmów disco-polo.

Tradycyjnie część drugiego dnia zabawy poświęcono kultywowaniu tradycji i promowaniu zwyczajów kaszubskich. Publiczność zaproszono na "Diabelskie granie". Zarówno mieszkańcy regionu jak i turyści mogli spróbować swoich sił w grze na diabelskich skrzypcach i innych kaszubskich instrumentach ludowych. Granie w Ostrzycach jest tym bardziej wyjątkowe, że chętni mogą zagrać na burczybasie, bazunie czy diabelskich skrzypcach wyjątkowych rozmiarów. Gminny Ośrodek Kultury specjalizuje się w ustanawianiu nietypowych rekordów "atrybutów Kaszub".

- Na Diabelskim Graniu chcemy państwu pokazywać w formie łatwej i przyswajalnej naszą kulturę i tradycję kaszubską, zwłaszcza kulturę muzykowania i śpiewania. Chcemy pokazywać też różne ciekawe instrumenty, które określam największymi atrybutami Kaszub. Co roku coś przygotowujemy. Mieliśmy rekordowych rozmiarów rynczok, czyli największy instrument pasterski - narzędzie, które na Kaszubach wykorzystywano do odstraszania wilków przy pasaniu owiec. Mamy największą bazunę, burczbas, diabelskie skrzypce - opowiadał Marian Kowalewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie.

Podczas tegorocznego Ostrzyckiego Lata zaprezentowano olbrzymie Kaszubskie Nuty. Na wielkiej płachcie liczącej 2,6 m wysokości i 5 m szerokości poszczególne symbole namalowała Danuta Kozłowska.

Każdy z ostrzyckich rekordów odnotowany jest w Księdze Polskich Rekordów i Osobliwości.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.