Spotkanie ze Słowianami i kaszubskim rzemiosłem - w sobotę koniecznie odwiedź kartuskie muzeum

wtorek, 8 sierpnia 2017 r., 22:05

Pokazy przędzenia na kołowrotku, plecionkarstwa, pracy na kole garncarskim, warsztaty malowania kaszubskich wzorów na drewnie, obozowisko dawnych Słowian, niezwykły teatrzyk - to niektóre z atrakcji zaplanowanych na sobotę w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Już po raz trzeci odbędzie się tam "Etno-Prezentacja czyli jôrmark w mùzeùm".

Wydarzenia w Muzeum Kaszubskiem w Kartuzach na stałe wpisały się już w kalendarz imprez kulturalnych w mieście. Każda z inicjatyw podejmowanych przez placówkę jest warta uwagi, co zresztą widać po rosnącej z każdym wydarzeniem frekwencji uczestników.

W najbliższą sobotę o godz. 14 w muzeum już po raz trzeci odbędzie się "Etno-Prezentacja czyli jôrmark w mùzeùm". To znakomita okazja do tego, by przypomnieć sobie kaszubskie rzemiosło i wziąć udział w interesujących warsztatach.

- Zależało nam, by poprzez tę imprezę pokazać, jak wyglądały dawne zajęcia Kaszubów i rzemiosło, z którego tak słynęli. Chcemy pokazać, w jaki sposób wytwarzano narzędzia, naczynia, przedmioty codziennego użytku, a przy okazji spędzić miło czas w muzeum. Będzie muzyka, kaszubska kuchnia i bezpłatne warsztaty dla dzieci. Serdecznie zapraszamy, naprawdę warto nas odwiedzić - podkreśla Barbara Kąkol, dyrektor muzeum.

Udział w wydarzeniu zapowiedziało wielu twórców i artystów ludowych. Podczas imprezy Elżbieta Reglińska-Grundkiewicz zaprezentuje przędzenie na kołowrotku, Zbigniew Stankowski - sztukę plecionkarstwa, Jola Wolska-Mielewczyk - garncarstwo, kowal oliwski - pracę w dawnej kuźni. Będą pokazy pracy krawcowej, szwaczki i tapicera. Co więcej, chętni będą mogli również uszyć sobie własne poduszeczki. Kamila Szelągowicz będzie wykonywała drewniane serduszka malowane we wzory kaszubskie. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach z panią Kamilą i stworzyć własne prace.

Irena Brzeska, utalentowana rzeźbiarka, zaprezentuje z kolei swój niezwykły teatrzyk. Każdy jego element począwszy od sceny, poprzez dekoracje, a na marionetkach skończywszy sama wyrzeźbiła.

W sobotę w muzeum będzie gościć także Drużyna Pomorska Wilce, która przygotuje obozowisko dawnych Słowian i pokaże, jak żyli przed wiekami.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.