"Mała obwodnica Kartuz" już oficjalnie otwarta

środa, 9 sierpnia 2017 r., 15:15
fot. MD-Z

W środę uroczyście otwarto tzw. "małą obwodnicę Kartuz". Odcinek, będący przedłużeniem ulicy Chmieleńskiej i łączący się z ulicą Zamkową ma nową nawierzchnię, oświetlenie i ciąg pieszo-rowerowy. Droga ta łączy dwie trasy wojewódzkie i pozwala odciążyć ruch w centrum miasta. Inwestycję dofinansowano ze środków rządowych.

Prace przy przebudowie rozpoczęto w kwietniu. W ramach zadania na odcinku o długości jednego kilometra położono nową nawierzchnię o szerokości 5,5 m, zamontowano oświetlenie, barierki ochronne, wykonano kanalizację deszczową. Wzdłuż trasy biegnie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m. Na wysokości "Ławki Asesora" pojawiło się przejście dla pieszych z azylem i powstały miejsca postojowe dla samochodów.

- To kolejna inwestycja, która zmienia wizerunek naszego miasta. Ogromnie się z tego cieszymy. Początkowo chcieliśmy oficjalnie otworzyć ten odcinek tydzień wcześniej, jednak deszcze, które niedawno przeszły nad Kaszubami, wyrządziły wiele szkód i to nie tylko na nowej drodze. Potrzebne były naprawy, ale pokazało nam to elementy wymagające poprawy przed odbiorem. Wykonawcy spisali się bardzo dobrze i sprawnie się z tym uporali. Doświadczenie to dało nam też przydatne informacje na przyszłość, bo woda pokazała się w miejscach, gdzie najstarsi leśnicy nie pamiętają, by kiedykolwiek występowała - mówił burmistrz.

Na uroczyste otwarcie odcinka zaproszono m.in. wojewodę Dariusza Drelicha, parlamentarzystów, radnych, leśników.

- Drogi gminne i powiatowe wykonywane są w bardzo dobrym standardzie i dobrej jakości, często z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Ten odcinek to przyszłość, ważna dla Kartuz droga, która odciąża śródmieście, gdzie trasy są obciążone przez cały dzień. Każda droga, która służyć może jako obwodnica jest bardzo cenna dla takich ośrodków miejskich, bo wtedy w mieście można budować klimat przyjazny dla mieszkańców, żeby żyło się przyjemniej. By móc podnosić jakość życia w miastach, trzeba wyprowadzać z nich ruch drogowy, wtedy jest szansa, że samorząd może stworzyć przestrzenie, w których ludziom będzie się żyło lepiej, wygodniej i bezpieczniej. Bardzo się cieszę, jeśli jest okazja otwierać drogo, które zmniejszają ruch w mieście - podkreślał wojewoda Dariusz Drelich.

Wartość zadania to nieco ponad 2 mln zł. Budowa odcinka została zrealizowana dzięki rządowej z dotacji z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 w wysokości około miliona złotych.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.