Sierakowice z dotacją w wysokości 4,5 mln złotych na system deszczówki

czwartek, 10 sierpnia 2017 r., 15:02
fot. archiwum

Sierakowicki samorząd otrzymał dotację w wysokości ponad 4,4 mln złotych na rozbudowę i przebudowę systemu odbioru, odprowadzania i oczyszczania wód opadowych i roztopowych wraz z budową zbiorników retencyjnych w Sierakowicach. Dzięki tej inwestycji gmina będzie mogła w kolejnych latach przystąpić do rewitalizacji Parku Ośmiu Błogosławieństw.

Gmina Sierakowice pozyskała dofinansowanie w wysokości 4.413.406,23 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dzięki unijnej dotacji samorząd zrealizuje projekt utworzenia długo wyczekiwanej, nowej magistrali burzowej. Szacunkowa wartości całej inwestycji to 6.304.866,04 zł.

W ramach zadania m.in. powstanie ponad 2,2 km nowej kanalizacji deszczowej. Dzięki nowemu kolektorowi, czyli rurociągowi, który wkopany zostanie w ziemię, ograniczone zostanie zalewanie poszczególnych ulic nawet podczas bardzo intensywnych deszczów.

- To zadanie można podzielić na dwie części. W ramach pierwszej wybudujemy nowy kolektor o dużej średnicy, który biec będzie od skrzyżowania ulic Kościerskiej i Kartuskiej wzdłuż rowu, który biegnie za zabudową równoległą do ulicy Kartuskiej, w kierunku kościoła św. Marcina i w pobliżu Ołtarza Papieskiego aż do ronda - wyjaśnia Tomasz Maszke, kierownik referatu ds. Unii Europejskiej.

Średnica kolektora w niektórych miejscach będzie sięgać nawet 1,4 m, dzięki temu będzie mogła retencjonować wodę, a przy nawalnych deszczach będzie w stanie przyjąć nawet 1000 m szesc.

- Drugą częścią naszego zadania będzie odprowadzenie wód opadowych z innej części Sierakowic. Drugi kolektor pomoże w odwodnieniu ulicy Piwnej. Od skrzyżowania ulic Dworcowej i Mirachowskiej będziemy odwadniać cały teren w pobliżu przejazdu kolejowego i terenów w pobliżu dworca. Kolektor będzie zbierał wodę wzdłuż torów do okolic gimnazjum i terenu w jego sąsiedztwie. Na nieużytkach w pobliżu ulicy Legionów, gdzie znajduje się naturalne rozlewisko wybudujemy dwa nowe zbiorniki retencyjne - mówi Tomasz Maszke.

Wdrożenie przedsięwzięcia wpłynie w największym stopniu na poprawę bezpieczeństwa powodziowego na obszarze miejscowości Sierakowice. Zorganizowane odprowadzenie wód opadowych i roztopowych wzmocni system poprzez ukierunkowanie wód na newralgicznych obszarach Sierakowic.

- Mieliśmy wielokrotnie problemy z wodami opadowymi. Jedno rozlewisko, w okolicy skrzyżowania ulic Kościerskiej i Kartuskiej, zlikwidowaliśmy przy okazji przebudowy drogi wojewódzkiej. Wcześniej w pobliżu kościoła św. Jana był problem, woda się rozlewała i podmywało mieszkańców. Obecnie jednak w dalszym ciągu woda spływa m.in. do parku przy Ołtarzu. Chcemy takich sytuacji uniknąć, tym bardziej, że teraz coraz więcej osób się buduje, utwardza posesje, więc terenów, z których odprowadza się wodę jest coraz więcej - mówi kierownik wydziału ds. unijnych.

Jak dodał, to przedsięwzięcie jest najważniejszą częścią dużego pakietu koncepcji opracowanej dla całych Sierakowic w zakresie odprowadzania wód deszczowych. Koncepcja będzie wykorzystywana przy każdej przebudowie dróg w Sierakowicach.

Dzięki tej inwestycji, w przyszłości gmina będzie mogła przystąpić do wprowadzenia zmian w Parku Ośmiu Błogosławieństw.

- Przebudowa kanalizacji deszczowej stanowi preludium do prac przy przebudowie parku papieskiego. Wizualizacje, które zaprezentowaliśmy na stronie internetowej urzędu pokazują jedną z koncepcji, jednak, żeby móc przystąpić do zagospodarowania go, musimy zrobić porządek z wodami opadowymi - wyjaśnia Tomasz Maszke.

Podpisanie umowy o dofinansowanie zaplanowano na 18 sierpnia. Potem gmina przystąpi do postępowania przetargowego. Inwestycja ma być realizowana w latach 2018-2019.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.