Wycieczka dla seniorów po Szwajcarii Kaszubskiej

czwartek, 10 sierpnia 2017 r., 21:41
fot. nadesłane

Trzeci tegoroczny wyjazd w ramach "Wycieczki dla Seniora" odbył się po naszym najbliższym podwórku, po naszych Kaszubach. Odwiedziliśmy miejscowości, które znamy, kojarzymy, ale być może dlatego, że mamy je na wyciągnięcie ręki traktujemy je nieco po macoszemu. A niesłusznie!

Nie na darmo Aleksander Majkowski powiedział o naszym zakątku "Szwajcaria Kaszubska". Po wyjeździe każdy z obecnych przyzna temu kaszubskiemu działaczowi społecznemu rację.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy większe i mniejsze perełki tych okolic. Odwiedziliśmy Kolegiatę w Kartuzach i wspólnie z duchami zakonników przeszliśmy "Aleją Filozofów". Wizyta w żywym muzeum ceramiki u Necla w Chmielnie zaowocowała nową wiedzą z tej pięknej, choć pomału ginącej już dziedziny.

Zwiedzanie Sierakowic zaczęliśmy od Parku Kultury Ośmiu Błogosławieństw i odwiedzin w kościele św. Marcina oraz zabytkowym, drewnianym kościele.

Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć rodzinnego domu ks. Bernarda Sychty, grot w Mirachowie i jeziora Lubogoszcz. Odwiedziliśmy również pięknie zachowany dworek starościński. Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Sanktuarium Matki Boskiej w Sianowie, gdzie tamtejszy proboszcz przybliżył nam historię powstania i koleje losu figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.

Ostatnia "Wycieczka dla Seniora" odbędzie się 16 września, a wycieczkowicze pojadą na Zachodnie Kaszuby.

nadesłane/OKiS Żukowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.