"Eksplozja kolorów" nie jest "zabawą dla chrześcijan". Żukowska parafia przestrzega

piątek, 11 sierpnia 2017 r., 13:18

Już 19 sierpnia w Żukowie po raz trzeci odbędzie się impreza pod hasłem "Muza nad Jeziorkiem". To trzecia edycja wydarzenia dedykowana przede wszystkim ludziom młodym, choć nie tylko. W tym roku jego gwiazdą będzie m.in. Illusion. "Muzie" towarzyszą m.in. warsztaty artystyczne, jam session, akcja rejestracji dawców szpiku oraz tzw. "eksplozja kolorów", czyli popularna od pewnego czasu w Polsce akcja posypywania się kolorowymi proszkami. Ostatnia z inicjatyw nie spotkała się jednak z aprobatą jednej z żukowskich parafii, która w specjalnym komunikacie jasno napisała "Tak się Nie bawią Chrześcijanie!"

"Muza nad Jeziorkiem" to impreza, którą od trzech lat organizuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Illusion oraz Red Lips. Między koncertami - o godz. 17, 18, 19 i 20 odbywać się będą tzw. "Eksplozji kolorów". Tego typu akcje od pewnego czasu odbywają się w całej Polsce. Polega ona na wyrzucaniu w powietrze kolorowych proszków. Te najpierw wzbijają się niebo, a potem opadają na uczestników pokrywając ich niemal od stóp do głów. Eksplozja kolorów zwana też świętem kolorów to zwyczaj pochodzący z Indii. Tam odbywa się podczas święta Holi, hinduistycznego święta radości i wiosny, obchodzonego przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna, czyli w okresie lutego i marca.

Eksplozja kolorów podczas Muzy w Żukowie odbędzie się już po raz drugi. Jak się jednak okazuje "kolorowa akcja" spotyka się dezaprobatą Kościoła. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie na swojej stronie umieściła komunikat, w którym informuje, że zwyczaj związany jest z religiami obcymi chrześcijaństwu i zaznacza: "Tak się Nie bawią Chrześcijanie!".

- To, co nazywa się dla potrzeb marketingowych "świętem kolorów", faktycznie wypływa z tradycji hinduistycznego święta radości i wiosny, w czasie którego oddaje się cześć bóstwom z nimi związanymi. To święto obchodzi się przede wszystkim w Indiach, Nepalu i innych regionach świata z populacji Hindusów lub osób pochodzenia indyjskiego. Festiwal, w ostatnich czasach, rozprzestrzenił się w częściach Europy i Ameryki Północnej jako święto miłości i kolorów wiosny, jednak warto warto pamiętać, że ta "zabawa" jest wyraźnie związana z religiami obcymi Chrześcijaństwu, w których oddaje się w ten sposób cześć ich bóstwom - możemy przeczytać na stronie parafii.

- Pamiętajmy o pierwszym przykazaniu Dekalogu: "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną". Czy ktoś widział muzułmanina wykonującego znak krzyża aby wzmocnić mięśnie, albo hinduistę polewającego się "dla zabawy" wodą święconą? Żyjemy w rzeczywistości duchowej, w której nawet gesty wykonywane "dla zabawy" mają znaczenie - podkreślono w komunikacie.

Warto dodać, że żukowska parafia nie jest pierwszą, która krytykuje taką formę zabawy. Trzy lata temu przestrzegali przed nią m.in. księża z parafii w Lublinie, a na facebooku kapłan z tamtejszej parafii utworzył nawet specjalne wydarzenie "Jestem wyznawcą Jezusa! Pomodlę się za uczestników hinduistycznego Festiwalu Kolorów!".

O sprawę zapytaliśmy Aleksandrę Rogalewską, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, który organizuje "Muzę nad Jeziorkiem".

- Nie chcę tego komentować. Nie organizujemy żadnego święta Holi ,tylko po prostu eksplozję kolorów w trakcie Muzy nad Jeziorkiem. Wydarzenie ma charakter komercyjny, w trakcie naszej imprezy organizuje je firma zewnętrzna, my tylko udostępniamy przestrzeń podczas Muzy. Traktujemy to jako urozmaicenie programu. Chętni będą mogli kupić woreczki z kolorowym proszkiem i w określonym godzinach wyrzucić je w powietrze - mówi Aleksandra Rogalewska.

Eksplozje odbywać się będą o godz. 17, 18, 19 i 20. Cała impreza natomiast rozpocznie się o godz. 16.30. Wydarzenie będzie nie lada gratką zwłaszcza dla miłośników mocniejszych, rockowych brzmień. W tym roku na Muzie wystąpią Red Lips i Illusion. W koncertowym rozkładzie jazdy znalazły się również grupa Majestic, Iraas Band i Pull the Wire.

- Muza nad Jeziorkiem, to impreza, którą dedykujemy zwłaszcza ludziom młodym choć nie tylko. Chcemy w ten sposób zaakcentować zbliżający się koniec wakacji. Zespoły, które zaprosiliśmy w tym roku grają dobrą muzykę, zapowiadają się ciekawe koncerty. Illusion jest legendą rocka, więc z pewnością przyciągnie też ludzi nieco starszych. Zdecydowaliśmy się nadać temu wydarzeniu charakter bardziej rockowy, gdyż takiej imprezy brakuje w naszym regionie - podkreśla Aleksandra Rogalska.

Wokół sceny przygotowano bardzo wiele dodatkowych atrakcji m.in. strefę luzu, strefę art i jam session.

- W Strefie Art odbywać się będą warsztaty kreatywne. Chętni będą mogli też wziąć udział w jam session. W specjalnym namiocie zapewniamy instrumenty, a nad wszystkim czuwać będzie nasz instruktor. Chętni będą mogli zapisać się na zajęcia muzyczne, które w roku szkolnym organizujemy w Okisie- mówi dyrektor placówki.

Co ważne, podczas "Muzy" będzie można także zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku DKMS. Osoby, które to uczynią być może w przyszłości będą miały okazję uratować komuś życie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.