Jezioranki - kaszubskie gospodynie z Gowidlina aktywnie działają na rzecz seniorów i nie tylko

piątek, 11 sierpnia 2017 r., 13:41
fot. MD-Z

Tryskają humorem, są pełne pomysłów i świetnie gotują. Poprzez swoją kuchnię i nie tylko promują swoją miejscowość w różnych zakątkach powiatu i Pomorza. Działają też na rzecz osób starszych i potrzebujących. Mowa o Jeziorankach - kaszubskich gospodyniach z Gowidlina. Panie zapraszają w niedzielę, 13 sierpnia na festyn charytatywny. Dochód z niego zostanie przeznaczony na pomoc seniorom.

Koło Gospodyń Wiejskich w Gowidlinie powstało 17 czerwca 2015 roku z inicjatywy sołtys wsi - Jolanty Dyszer, która pełni też funkcję szefowej koła.

- Postanowiłam założyć koło gospodyń, bo chciałam, by w Gowidlinie działo się coś ciekawego, by stworzyć mieszkankom okazję do spotkań, wyjścia z domu, wymiany doświadczeń. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem i tak od dwóch lat działamy - opowiada prezes koła.

W kole aktywnie działa około dwudziestu pań, na liście członkiń jest ich natomiast czterdzieści. Spotykają się raz w tygodniu. Początkowo gospodynie z Gowidlinia nie miały własnego miejsca na spotkania, jednak dzięki uprzejmości władz gminy przygotowano dla nich pomieszczenie w zespole szkół.

- Jesteśmy bardzo zadowolone, bo mamy gdzie się spotykać, dyskutować, omawiać plany czy przygotowywać się do kolejnych imprez. Niemal co weekend prezentujemy się na różnych wydarzeniach. Jesteśmy młodym, ale bardzo pracowitym kołem. Wśród naszych członkiń są panie aktywne zawodowo, ale też i starsze, które choć nie biorą udziału w wyjazdach, zawsze chętnie pomagają i wspierają wszystkie nasze przedsięwzięcia - opowiada pani Jolanta.

Gospodynie z Gowidlina można spotkać chyba na każdej większej imprezie w powiecie. Tego lata były m.in. w Sierakowicach, Kartuzach i w Chmielnie. Panie są nie tylko utalentowane kulinarnie, o czym przekonać się można degustując ich wyroby podczas wydarzeń plenerowych, ale również plastycznie. Swoje prace prezentują podczas świątecznych kiermaszów i pokazów stołów, które odbywają się przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem w Sierakowicach.

- Na tyle na ile czas nam pozwala staramy się spełniać na różnych polach. Co zmieniło w Gowidlinie istnienie koła? O to trzeba byłoby zapytać samych mieszkańców, ale wydaje mi się, że mieszkańcy są zadowoleni z tego, że takie koło u nas jest, że się pokazujemy, że o nas słychać, widać. Zdobywamy nagrody i promujemy miejscowość. Nie ukrywam, że czasem jest ciężko, ale staramy się jak możemy - mówi prezes koła.

Gowidlińskie gospodynie angażują się w różnego rodzaju wydarzenia odbywające się w ich miejscowości, organizują też akcje charytatywne. W tym roku chciałby się podjąć działań na rzecz seniorów. W niedzielę Jezioranki organizują piknik, z którego dochód będzie przeznaczony na pomoc starszym.

- Chciałybyśmy zorganizować festyn na rzecz ludzi starszych. Dochód z niego ma być przeznaczony dla seniorów. Program 500+ pomaga dzieciom, rodzinom, tymczasem o pomocy dla starszych zapomniano. Są schorowani, większość to rolnicy, mają niewielkie renty, emerytury. Chciałybyśmy przygotować dla nich paczki. Jedną taką akcję mamy za sobą. Choć podarki były bardzo skromne sprawiły wielką radość naszym seniorom, więc było nam bardzo miło. Teraz chciałybyśmy zrobić coś więcej, bo seniorzy na to zasłużyli - podkreśla Jolanta Dyszer.

Piknik rozpocznie się o godz. 15 nad jeziorem. W programie m.in. gry i zabawy dla całej rodziny, konkursy z główną nagrodą - rowerem, turniej siatkówki i mini hokeja, pokaz najmłodszych druhów z OSP w Tuchlinie, występ kaszubskiego zespołu pieśni i tańca Sierakowice. Będzie też ognisko i całe mnóstwo niespodzianek.

- Serdecznie wszystkich zapraszamy. Będzie okazja do wspaniałej zabawy, ale też do tego, by pomóc naszym kochanym seniorom. Oni naprawdę na to zasługują. Liczymy na otwarte serca, już dziś dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz pomysł, zwłaszcza sponsorom, bo bez nich zabawa, by się nie odbyła. Cały dochód z imprezy przeznaczymy na pomoc osobom starszym i schorowanym - zaznacza prezes koła.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.