Strażacy cały czas walczą ze skutkami potężnej nawałnicy

sobota, 12 sierpnia 2017 r., 08:04
fot. nadesłane/OSP Sierakowice

Potężna nawałnica, która w nocy z piątku na sobotę przeszła nad Kaszubami wyrządziła ogromne szkody. Na całym Pomorzu strażacy odnotowali około 1000 interwencji. Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku w trakcie burzy zginęły aż cztery osoby m.in. w Konarzynach i Swornegaciach. W powiecie kartuskim dwie osoby zostały ranne. Wiele dróg w powiecie kartuskim jest nadal nieprzejezdnych.

Aktualizacja godz. 9.45.

Usuwanie skutków nawałnicy trwa nadal. Strażacy od godz. 23 cały czas interweniują. Wciąż napływają nowe zgłoszenia. Na głównych drogach ruch już udrożniono.

- Najbardziej ucierpiały dwie gminy Sierakowice i Sulęczyno. Tam skierowano większość sił i środków będących w dyspozycji straży pożarnej. Obecnie działania cały czas trwają. Trudno określić, jak długo będą trwały. Cały czas Nie mamy informacji, by obecnie gdzieś osoby ranne czekały na dojazd służb ratowniczych. Główne drogi są udrożnione. Działania są prowadzone na taką skalę, że ilość zgłoszeń na tę chwilę jest niepoliczalna - informuje Fryderyk Mach, zastępca komendanta powiatowego PSP w Kartuzach.

Wskutek wichury poważnie ranne zostały dwie osoby w miejscowości Kłodno. Na domek letniskowy spadło drzewo przygniatając kobietę i mężczyznę.

- Była to najtrudniejsza akcja, gdyż służby ratownicze nie mogły dotrzeć do poszkodowanych drogami lądowymi. Strażacy dotarli do nich sprzętem pływającym przez jezioro. Rannym udzielono kwalifikowaną pierwszą pomoc i ewakuowano do Sulęczyna, gdzie przekazano ich zespołowi ratownictwa medycznego - informuje zastępca komendanta.

Godz.7.30

Burza, która w nocy przeszła nad Kaszubami była jedną z najpotężniejszych od dawna. Wstępnie szacuje się, że na całym Pomorzu strażacy odnotowali około 1000 interwencji. W powiecie kartuskim również było ich kilkaset, strażacy cały czas walczą z usuwaniem skutków.

W wielu miejscach potężne podmuchy wiatru towarzyszące burzy powalały na jezdnię drzewa, w kilku miejscach również na budynki, wichura zrywała też dachy. Najbardziej w rejonie powiatu ucierpiały gminy Sierakowice i Sulęczyno. W wielu miejscach m.in. w Załakowie wiatr wyrywał drzewa z korzeniami.

Wiele dróg wciąż jest nieprzejezdnych. Jak informuje Energa, na całym Pomorzu bez zasilania pozostaje ok. 96.000 odbiorców i 2950 stacji transformatorowych w powiatach: kartuskim, kościerskim, starogardzkim, tczewskim i wejherowskim.

Strażacy cały czas interweniują, w stan gotowości postawiono także policję.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.