Krajobraz po burzy - powalone drzewa, zerwany asfalt, brak prądu

sobota, 12 sierpnia 2017 r., 11:57
Droga wojewódzka - Puzdrowo-Gowidlino Droga wojewódzka - Puzdrowo-Gowidlino fot. AL

Zerwane dachy, nieprzejezdne drogi, uszkodzone pojazdy i budynki, czy brak prądu - tak wygląda krajobraz po burzy, która w nocy przeszła nad Kaszubami. Strażacy odnotowali kilkaset interwencji. Wciąż napływają kolejne zgłoszenia. Największe szkody nawałnica wyrządziła w gminach Sierakowice i Sulęczyno.

Do pięciu osób wzrosła liczna ofiar śmiertelnych nocnej nawałnicy na Pomorzu. 37 osób z kolei zostało rannych. Jak już pisaliśmy, dwie osoby zostały ranne w powiecie kartuskim. Na domek letniskowy w Kłodnie przewróciło się drzewo, przygniatając znajdujących się wewnątrz kobietę i mężczyznę.

Ze skutkami burzy wciąż walczą strażacy. Jak podkreślają, póki co ilość zdarzeń jest niepoliczalna, a wciąż napływają nowe zgłoszenia. Najwięcej szkód nawałnica wyrządziła na terenie gmin Sierakowice i Sulęczyna. Podmuchy wiatru były tak silne, że wyrywały potężne drzewa wraz z korzeniami, uszkadzając przy tym niejednokrotnie asfalt.

Zobacz jak wyglądała trasa Tuchlino - Mściszewice. Obejrzyj wideo OSP Brodnica Górna. Kliknij tutaj, video z trasy do Sulęczyna dostępne jest tutaj. Kolejne wideo, OSP Somonino, znajdziesz tutaj.

Skutkami burz jest także brak zasilania energii elektrycznej. Bez prądu w województwie pomorskim nadal pozostaje 96.000 odbiorców. Służby pogotowia energetycznego wciąż lokalizują miejsca awarii.

- Obecnie trwa lokalizacja wszelkich usterek, które widzimy na naszych mapach. Mamy wyłączone stacje, ale nie wiemy jakie są uszkodzenia. Dopiero ekipy elektromonterskie docierają na miejsca, a mamy ogromne trudności z przejazdami. Drzewa są powalane na szosach, często mamy awarie na terenach zalesionych, gdzie najpierw muszą pojawić się służby, które udrożnią przejazd - informuje Lidia Serbin-Zuba, rzecznik prasowy Energa-Operator.

- Awarie usuwamy hierarchicznie. Na pewno awarie linii wysokiego i niskiego napięcia usuniemy dzisiaj. Później będą realizowane reklamacje zgłaszane przez mieszkańców - dodaje.

Prawdopodobnie po południu uruchomione zostaną dodatkowe linie telefoniczne, które ułatwią mieszkańcom zgłaszanie awarii. Jeśli tak się stanie, poinformujemy o tym.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.