Etno-prezentacje w Muzeum Kaszubskim - byli Słowanie, twórcy ludowi i dawne rzemiosło kaszbuskie

niedziela, 13 sierpnia 2017 r., 13:45
fot. MD-Z

Obozowisko wczesnych Słowian, warsztaty malowania na drewnie, możliwość zrobienia sobie własnej poduszki, pokaz wyplatania w wiklinie, teatr Ireny Brzeskiej - to niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników "Etno-prezentacji, czyli jarmarku w muzeum", który w sobotnie popołudnie odbył się w Kartuzach.

Muzeum Kaszubskie już po raz trzeci zaprosiło mieszkańców regionu i turystów na spotkanie z dawnym rzemiosłem i twórcami ludowymi. "Etno-prezentacja" odbyła się tam już po raz trzeci. To kolejna, cykliczna już bardzo interesująca propozycja placówki.

- Zależało nam, by poprzez tę imprezę pokazać, jak wyglądały dawne zajęcia Kaszubów i rzemiosło, z którego tak słynęli. Chcemy pokazać, w jaki sposób wytwarzano narzędzia, naczynia, przedmioty codziennego użytku, a przy okazji spędzić miło czas w muzeum - podkreślała Barbara Kąkol, dyrektor muzeum.

Elżbieta Reglińska-Grundkiewicz prezentowała przędzenie na kołowrotku, Zbigniew Stankowski - sztukę plecionkarstwa, Jola Wolska-Mielewczyk - garncarstwo. Każdy chętny mógł sam stworzyć dla siebie poduszkę podczas warsztatów i pokazów pracy krawcowej, szwaczki i tapicera. Kamila Szelągowicz zaprosiła chętnych do wspólnego malowania na drewnianych sercach.

Wyjątkowymi gości tegorocznej imprezy była Drużyna Pomorska Wilce, która odtwarza dawne życie Słowian wczesnośredniowiecznych z Pomorza. Jej członkowie zaprezentowali m.in. tkanie dawnymi metodami, dawną kuchnię, rzemiosło wojenne i uzbrojenie oraz muzykę. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w konkurencji zwanej "Biegiem woja". Na chętnych czekały też pyszne podpłomyki przyrządzone zgodnie z dawną recepturą.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.