Synoptycy ostrzegają przed ulewami i gradobiciem

środa, 16 sierpnia 2017 r., 08:36
fot. nadesłane/Dawid Gackowski

Choć Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej póki co nie wydał żadnego ostrzeżenia meteorologicznego, przed intensywnymi opadami deszczu i gradu przestrzegają synoptycy. Szczególnie zagrożonymi wystąpieniem ulew są między innymi powiaty kościerski i kartuski.

Jak informuje synoptyk Polskiego Stowarzyszenia Meteorologii oraz portalu burzelniska.pl, Dawid Gackowski, w środę Polska będzie w zasięgu bruzdy niskiego ciśnienia, po między wyżem z centrum nad środkową Rosją oraz wyżu z centrum na pograniczu Niemiec i Austrii. Od zachodu zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza powietrza polarno-morskiego.

- Prognozuje się zachmurzenie warstwowe, w które mogą być wbudowane strefy konwekcji. Zagrożeniem z rozwijających się burz będą intensywne opady deszczu - do 15-20 mm, ale ze względu na wpływ konwekcji sumy opadowe mogą być wyższe. Największe szanse na powstanie burz pojawią się w częsci centralnej, północnej, wschodniej województwa m.in. (powiaty: kościerski, kartuski, chojnicki itp.) prognozowane wartości CAPE do 750 - 900 J/kg nad tymi obszarami pojawią się warunki dla potencjalnych burz z podwyższonym ścinaniem. W czasie burz mogą wystąpić opady deszczu do 15 - 20 mm, porywy wiatru do 70 - 90 km/h i grad do około 0,5 - 1 lokalnie 2 cm średnicy - podaje Dawid Gackowski.

Szczególnie zagrożonymi wystąpieniem intensywnych opadów deszczu, gradu oraz silnego wiatru do 70 km/h są miedzy innymi powiaty kościerski i kartuski.

Alert pogodowy obowiązuje do czwartku do godziny 8.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.