Zbiórki dla poszkodowanych w nawałnicy. Sprawdź, jak możesz pomóc

czwartek, 17 sierpnia 2017 r., 15:59
fot. archiwum/AL

Piątkowa nawałnica wyrządziła olbrzymie szkody również w powiecie kartuskim, najbardziej ucierpiały gminy Sierakowice i Sulęczyno. W każdej z nich zniszczeniom uległo m.in. kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, budynki gospodarcze, hektary lasów. Strażacy, mieszkańcy cały czas usuwają skutki burzy. Szacowanie szkód nadal trwa. W wielu miejscach dotąd nie ma prądu. W związku z olbrzymimi zniszczeniami wiele organizacji i instytucji ogłosiło zbiórki na rzecz poszkodowanych nawałnicy. Pomóc można również na terenie powiatu kartuskiego.

Pomoc dla Sierakowic

Szacowanie strat na terenie gminy Sierakowice nadal trwa. Najbardziej ucierpiały miejscowości Gowidlino, Borowy Las, Załakowo, Łyśniewo Sierakowickie, Karczewko, Pałubice i Kamienica Królewska. Jak informuje tamtejszy urząd, według pierwszych, wstępnych szacunków podczas wichury uszkodzonych zostało 48 budynków mieszkalnych i 64 budynki gospodarskie (stodoły, garaże, szopy itp.).

- Nie udało się jeszcze oszacować strat w rolnictwie. Ze względu na drzewa powalone na rolnicze działki oraz "ugniecenie" zboża przez strugi deszczu w niektórych miejscach zbiór plonów nie będzie możliwy. Są duże uszkodzenia infrastruktury drogowej przez powalone drzewa przy drogach wojewódzkich (211 i 214) i drogach gminnych. Zarząd Dróg Wojewódzkich zinwentaryzował powalone przez wichurę drzewa w pasie dróg wojewódzkich i na terenie gminy ich 116 sztuk - informuje Urząd Gminy w Sierakowicach.

Nawałnica zniszczyła też mienie komunalne m.in. uszkodziła komin na budynku socjalnym w Tuchlinie, zerwała dach z pomieszczenia gospodarczego w Tuchlinie, zniszczyła namiot przy amfiteatrze w Sierakowicach, uszkodziła trybuny na boisku sportowym w Gowidlinie.

Sierakowicki samorząd zwraca się do firm, instytucji i ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc finansową dla poszkodowanych. Wpłaty można przekazywać na konto 87 83240001 0000 0358 2000 0290.

Apel o pomoc dla Sulęczyna

Prośby o wsparcie wystosowali też Ochotnicza Straż Pożarna w Sulęczynie i wójt Sulęczyna. Sulęczyńscy ochotnicy od piątku nieprzerwanie usuwają skutki nawałnicy. Wsparcie można im przekazać na konto konto bankowe nr: 62 8324 0001 0040 9034 2000 0010 z dopiskiem "Pomoc po nawałnicy".

O finansową pomoc na usuwanie skutków zaapelował też wójt Sulęczyna. Pieniądze można wpłacać na konto Wpłaty można przekazywać na wyodrębnione konto bankowe nr: 26 8324 0001 0041 1981 2000 0280 z dopiskiem "Pomoc po nawałnicy".

Zbiórka w Sulminie

Ochotnicza Straż Pożarna w Sulminie wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą organizują zbiórkę darów dla mieszkańców Rytla, okolic Sulęczyna oraz dla druha naczelnika z Banina, którzy po piątkowej nawałnicy ponieśli największe straty.

Na zbiórkę można przynosić: żywność z długim terminem ważności, suchy prowiant, woda, batony oraz napoje energetyczne, przybory szkolne ubrania dla dzieci i dorosłych, zabawki, pampersy, mleko w proszku dla niemowląt, koce, ręczniki, worki na śmieci, skarpetki i bielizna d;la strażaków, środki higieny, termosy, śruby do skręcania, gwoździe i materiały budowlane.

Dary można przynosić do remizy OSP w Sulminie 17 i 18 sierpnia w godzinach 18-20.

Zbiórka Caritas

Specjalną zbiórkę ogłosiło też Caritas diecezji pelplińskiej. Pieniądze można wpłacać na konto lub też wrzucać do puszek podczas zbiórek, które w niedzielę, 20 sierpnia odbędą się we wszystkich kościołach w diecezji.

- Usunięcie szkód, spowodowanych przez wichury i burze, domaga się jednak również pomocy materialnej. W związku z tym zwracam się do Was z prośbą o pieniężne wsparcie poszkodowanych poprzez zbiórkę do puszek, która zostanie przeprowadzona we wszystkich kościołach diecezji pelplińskiej w najbliższą niedzielę, 20 sierpnia po każdej Mszy Świętej. Caritas diecezjalna jest w kontakcie z proboszczami parafii, w których żywioł dokonał największych zniszczeń, aby dotrzeć z pomocą do tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Pomimo tragedii, jesteśmy świadkami dobra, które dokonuje się przez ludzką solidarność, otwarte serca i uczynne dłonie. W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy dostrzegli oraz pomogli pokrzywdzonym przez burzową nawałnicę. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję do strażaków, zarówno z zawodowych jak i ochotniczych jednostek, których poświecenia oraz ofiarności byliśmy świadkami - apeluje w odezwie do wiernych biskup Ryszard Kasyna.

Środki można też wpłacać na konto Caritas 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem "Wichura".

Zbiórka PCK

Zbiórkę zorganizował również Polski Czerwony Krzyż. Pieniądze można wpłacać za pośrednictwem platformy zrzutka.pl - "Na ratunek po burzy".

Apel marszałka do przedsiębiorców

O pomoc i wsparcie zaapelował również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który w wystosował list do pomorskich przedsiębiorców.

- Dotknięty do głębi rozmiarem szkód, jakie siły przyrody spowodowały na terenie naszego województwa, zwracam się do Państwa z gorącym APELEM O POMOC. Ofiarami katastrofy zostali nasi sąsiedzi, pozbawieni prądu i wody, oczekują naszej pomocy i wsparcia. Pomóżmy najbardziej potrzebującym poprzez dar serca w formie pomocy rzeczowej lub finansowej. Nie pozostańmy obojętni na ludzką krzywdę, której nie są w stanie odzwierciedlić żadne zdjęcia i relacje telewizyjne. Wobec klęski żywiołowej, która dotknęła nasz region, konieczna jest solidarność i wspólne działania niwelujące szkodę. Samorząd Województwa Pomorskiego w swoim zakresie kompetencji w najbliższym czasie takie działania podejmie - podkreśla Mieczysław Struk w swoim liście.

- Proszę Państwa organizacje, a za Waszym pośrednictwem pomorskich przedsiębiorców, o rozważenie objęcia indywidualną opieką lokalnych przedsiębiorców, którzy w wyniku klęski żywiołowej stracili możliwość normalnego funkcjonowania. Być może dzięki pomocy indywidualnie dobranej do ich potrzeb, uda się szybko przywrócić ich firmy do normalnego funkcjonowania na rynku pracy i uchronić zagrożone miejsca pracy - zaznaczał marszałek.

Poszkodowanym najbardziej potrzebne są środki czystości, kołdry, pościel, ręczniki i żywność o długim terminie ważności, artykuły sanitarne i budowlane, woda butelkowana, agregaty prądotwórcze, sprzęt do usuwania skutków katastrofy.

- Proszę Państwa o wrażliwość ponad podziałami, o wsparcie w każdej możliwej formie już teraz - apeluje Mieczysław Struk.

Marszałek poprosił, by przedsiębiorcy rozważyli możliwość włączenia się w inicjatywę zorganizowania dzieciom z rodzin poszkodowanych przez kataklizm kolonii poza miejscem zamieszkania, w szczególności na czas usuwania szkód oraz porządkowania ich rodzinnych gospodarstw domowych.

Z treścią apelu można zapoznać się tuta.

Osoby, które chciałyby pomóc mogą kontować się z Michałem Szczupaczyńskim, którego marszałek upoważnił do koordynowania pomocy dla osób poszkodowanych przez kataklizm: m.szczupaczynski@pomorskie.eu , tel. 502 757 496.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.