Jak urządzić wymarzona kuchnię? Poznaj porady projektanta wnętrz z Krakowa

czwartek, 17 sierpnia 2017 r., 19:14
fot. nadesłane

Kuchnia to serce każdego domu. Większość z nas nie tylko przygotowuje w niej codziennie posiłki ale również spędza czas z rodziną i znajomymi. Jak sprawić aby to miejsce było komfortowe, praktyczne, a do tego atrakcyjne wizualnie? Poznaj porady projektanta wnętrz.

Kuchnia szyta na miarę

Większość dzisiejszych projektów domów i mieszkań daleka jest od tradycyjnych m4. Większość pomieszczeń ma niestandardowe kształty wymiary i zastosowania. Kiedyś niedomyślenia było połączenie kuchni i salonu czy sypialni i łazienki. Dziś takie kombinacje nikogo nie dziwią - wręcz są pożądane. Dlatego urządzając kuchnię (jak i każdy inny pokój) trzeba mieć na uwadze jego niestandardowość. Większość gotowych mebli kuchennych nie jest przystosowana do nowoczesnych kształtów naszych mieszkań i domów. Przez to często wyglądają one dziwnie i nie spełniają swoich podstawowych funkcji.

Nie zapominajmy, że kuchnia ma być przede wszystkim praktyczna, a co za tym idzie funkcjonalna pojemna i łatwa w utrzymaniu porządku. Dziś większość z tych aspektów jest wykonalna jedynie jeśli decydujemy się na zakup kuchni stworzonej na wymiar. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala dostosować meble do potrzeb ich użytkowników przy jednoczesnym zachowaniu ich świetnego wyglądu. Dodatkowo pomoc projektanta wnętrz, w tym przypadku bywa nieoceniona. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że pewne aranżacje są możliwe do wykonania, a dodatkowe modernizacje sprawią, że nasze życie w kuchni będzie jeszcze łatwiejsze.

Otwarta czy zamknięta? Doradza projektant wnętrz

Jednym z najczęstszych dylematów przed jakimi stajemy remontując lub urządzając nowe mieszkanie jest, jaką kuchnię wybrać. Najczęściej do dyspozycji mamy dwie opcje, pierwszą kuchnię tradycyjną w osobnym pomieszczeniu, lub znacznie nowocześniejsze, choć popularne już od wielu lat rozwiązanie, czyli kuchnie otwarta na salon. Zarówno pierwsza jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co w jego przypadku jest najważniejsze.

Jeśli cenisz sobie ciszę i porządek, a salon traktujesz jako miejsce spokojnego relaksu, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kuchnia zamknięta. Głośne akcesoria kuchenne, zapachy czy pozostawione w zlewie naczynia, zdecydowanie potrafią uprzykrzyć salonową strefę wypoczynku. Z drugiej strony jeśli salon oznacza dla Ciebie miejsce spotkań i kochasz w nim spędzać czas wspólnie z rodziną, a kuchenne aromaty i odgłosy nie są Ci straszne postaw na kuchnię otwartą. To rozwiązanie zawsze wypływa korzystnie na metraż i przestronność mieszkania. Dodatkowo w przypadku osób, które mają delikatny problem z utrzymaniem porządku, może być idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu każdy z domowników w końcu nauczy się sprzątać po sobie.

Nowoczesna czy klasyczna?

Kolejna kwestia jest związana z indywidualnym gustem domowników. Dziś na rynku królują dwa dominujące style. Nowoczesny i klasyczny. Zarówno pierwsza jak i druga opcja ma swoich fanów i przeciwników. My zawsze doradzamy spójność w stylu. Jeśli większość mebli w naszym mieszkania jest prosta i nowoczesna, nie próbujmy na siłę tworzyć kuchni w angielskim stylu. Z drugiej strony jeśli preferujemy styl bardziej ozdobny, również nie twórzmy nagle nowoczesnej przestrzeni. Co ciekawe, jeśli już naprawdę ciężko nam zdecydować, pod względem praktyczności i uniwersalności lepiej sprawdzają się nico współcześniejsze projekty. Ze względu na ich minimalizm łatwiej poprzez delikatne dodatki nadać im charakteru.

W projektowaniu naszej kuchni doradzali projektanci wnętrz z firmy Dreamdesign z Krakowa

Foto: flickr

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.