MSWiA pominęło Sierakowice i Sulęczyno w wykazie gmin poszkodowanych przez nawałnicę

piątek, 18 sierpnia 2017 r., 12:45
fot. archiwum

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło uproszczone procedury w przypadku rozbiórki i odbudowy budynków. Obowiązują jednak one mieszkańców tych gmin, które ministerstwo wymieniło w swoim wykazie. Próżno szukać na nim jednak gmin Sierakowice i Sulęczyno. Apel w tej sprawie wystosował już marszałek Mieczysław Struk.

Minister Mariusz Błaszczak wprowadził uproszczone procedury dla poszkodowanych przez nawałnicę. Oznacza to, że mieszkańców dotkniętych skutkami żywiołu obowiązywać będą szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania nawałnicy. Ponadto osoby, którym żywioł zniszczył budynek mieszkalny mogą ubiegać się nie do 100.000 zł, a do 200.000 zł odszkodowania. W przypadku budynków gospodarczych kwota ta może sięgnąć do 100.000 zł.

Problem w tym, że uproszczone procedury dotyczą jedynie gmin, które znajdują się na wykazie do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie. Próżno szukać na nim gmin Sierakowice i Sulęczyno, które najbardziej ucierpiały w powiecie kartuskim.

Do premier w tej sprawie już zaapelował marszałek województwa pomorskiego, który wnioskuje o uzupełnienie wykazu gmin.

- Katastrofalne skutki nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem w nocy z 11/12 sierpnia br. dotknęły mieszkańców większej liczby gmin niż wymieniono w rozporządzeniu. Rozporządzenie wymaga rozszerzenia o kolejne gminy, a w tym przede wszystkim o gminy: Sulęczyno i Sierakowice w powiecie kartuskim, Studzienice w powiecie bytowskim i gminę wiejską Kościerzyna w powiecie kościerskim. Nowelizacja rozporządzenia pozwoli na szybsze uporanie się ze skutkami katastrofy, która nawiedziła nasz kraj - apeluje marszałek Mieczysław Struk.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.