Telefon IP, czyli cyfrowa komunikacja XXI wieku

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., 11:57
fot. nadesłane

Minęło już ponad 300 lat od momentu kiedy udało nam się, po raz pierwszy, przenieść głos na odległość wyłącznie za pomocą dwóch puszek i miedzianego drutu. Opatentowany w 1876 roku przez Szkota, Alexandra Bella, telefon okazał się wynalazkiem przełomowym dla całej współczesnej technologii. Bez transmisji głosu na odległość, z pewnością nie było by transmisji na odległość danych - czyli Internetu. Co ciekawe, dziś oba te wynalazki - Internet i telefon - stanowią dzisiaj motor najbardziej innowacyjnych przemian w dziedzinie telekomunikacji. Do jednych z najciekawszych należy telefon IP.

Telefony IP to urządzenia, biorąc pod uwagę ich konstrukcję, które niczym nie różnią się od tradycyjnych telefonów stacjonarnych. Różnica między nimi polega na technologi użytej do nawiązywania połączeń głosowych. W przypadku telefonu IP, zamiast centrali telefonicznych i miedzianego drutu - głównym nośnikiem głosu jest samo połączenie Internetowe, a dokładnie mówiąc - tak zwany protokół VOIP. Na co dzień korzysta niego miliardy użytkowników komputerów osobistych.

Bezpłatnie i od ręki

Najprostszy telefon IP to taki, który oparty jest na specjalnym oprogramowaniu zainstalowanym naszym komputerze. Korzystanie z tego typu programów często jest bezpłatne, a jedyny koszt z którym musimy się liczyć to ewentualny zakup słuchawek ze zintegrowanym mikrofonem - o ile już takiego nie posiadamy. Najbardziej popularne programy obsługujące protokół VOIP to Zoiper, 3CXPhon, Viber oraz przede wszystkim Skype. Korzystanie jednak z tego typu - najprostszego, programowego telefonu IP, ma jednak pewne swoje wady. Po pierwsze instalacja oprogramowania oraz sposób wykonywania połączeń nie zawsze należy do najłatwiejszych. Nie zawsze też, tak jak to bywa w przypadku bezpłatnych ofert, sprawdza się jakość samych połączeń. Co najważniejsze jednak darmowy telefon IP z reguły nie pozwoli nam na przypisanie indywidualnego numeru telefonu, osiągalnego tak samo jak telefon stacjonarny.

Operatorzy VOIP - nowi liderzy

Rozważając kwestie posiadania telefonu IP bardzo łatwo zadać sobie pytanie - w czym właściwie jest on lepszy od tradycyjnego telefonu? Przede wszystkim korzystanie z telefonu IP jest znacznie tańsze. Operatorzy VOIP, których na polskim rynku na szczęście nie brakuje, nie muszą utrzymywać typowej na dostawców telekomutacyjnych infrastruktury. Nie ma kabli, nie ma central, nie też sztabu techników, których trzeba opłacać w przypadku awarii naziemnych - a co za tym idzie nie ma dodatkowych opłat np. z tytułu tak zwanego utrzymania łącza (w przypadku Orange to koszt nawet 30 złotych miesięcznie, nawet jeśli korzystamy tylko z Internetu). O wiele niższy jest również koszt samych połączeń telefonicznych, które często liczyć można w groszach. Nie brakuje też połączeń bezpłatnych, przy czym jakość połączeń w niczym inie ustępuje telefonii stacjonarnej.

Operatorzy VOIP bez problemu przyznają nam ogólnie dostępny numer, który z powodzeniem będziemy mogli używać w dowolnym zakątku świata. Nawet jeśli nasz numer kierunkowy to Katowice. Do usług VOIP możemy też przenieś nasz istniejący już numer telefonu stacjonarnego. Korzystnie wyglądają również kwestie formalne. Nie każdemu podoba się podpisywanie umowy na dwa lata w przypadku stacjonarnej usługi telefonicznej. I tu po raz kolejny operatorzy VOIP wychodzą na prowadzenie oferując doładowanie konta na zasadach prepaid - tak samo jak w przypadku telefonów komórkowych lub możliwość finansowania połączeń za pomocą wirtualnego portfela, który może zasilić dowolną kwotą.

Jak wybierać telefon IP?

Jeśli zależy nam na stacjonarnym telefonie IP wcale nie musimy kupować specjalnego aparatu. Wystarczy zakupić tak zwaną bramkę VOIP - jej koszt to wydatek zaledwie około stu złotych. Bramka VOIP pozwala na podłączenie tradycyjnego telefonu analogowego, którym tym samym zamieniamy w telefon IP. Tego typu rozwiązanie szczególnie korzystne jest dla użytkowników domowych. Nie musimy się martwić o bez przerwy włączony komputer - możemy też liczyć na miłe dodatki, w postaci poczty głosowej lub sekretarki.

Telefony IP w biznesie

Telefony IP to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w biznesie. Z tą różnicą, że tutaj zamiast bramek VOIP, znacznie bardziej opłaca się zakupić dedykowane aparaty telefoniczne z dodatkową obsługą protokołu SIP. Urządzenia tego typu z zasady posiadają znacznie bardziej rozbudowane funkcje - jak chociażby możliwość obsługi kilkunastu linii jednocześnie. Ponadto w niewysokiej cenie możemy nabyć modele, które dają nam możliwość prowadzenia telekonferencji a nawet połączeń wideo.

Zagrożenia technologi IP

Reasumując korzystanie z telefonu IP opartego na protokole VOIP to ciekawy pomysł biorąc pod uwagę ogólne warunki świadczonych usług oraz cenę połączeń. Co jednak paradoksalne największy plus technologi, jednocześnie niekiedy może się okazać jej największym minusem. Opierając usługi telefoniczne na połączeniu Internetowym, w razie jego awarii, pozostajemy odcięci od świata.

telefon IP - axium

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.