Pozycjonowanie stron www a social media

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., 12:04
fot. nadesłane

Pozycjonowanie stron internetowych jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi marketingu internetowego. Nikt nie powinien się temu dziwić, wszak internet nie jest dziś wyłącznie źródłem informacji, ale również kanałem sprzedaży, przynoszącym bardzo duże zyski firmom na całym świecie. Chęć, aby to właśnie twoja strona znajdowała się w czołówce wyników wyszukiwania sprawia, że pozycjonowanie stron www rozwija się coraz szybciej na całym świecie. Również w Polsce ten trend jest dobrze zauważany, między innymi pod postacią rosnącej liczby firm SEO, jak również zapytaniom oraz zainteresowaniu tematem pozycjonowania. Dziś chcemy jednak zwrócić uwagę na inną bardzo ważną sprawę, która również jest w pewien sposób związana z pozycjonowaniem. A mianowicie wykorzystaniem do tego social media.

Co to jest social media?

Innymi słowy są to portale i serwisy społecznościowe, integrujące użytkowników o podobnych zainteresowaniach. Istnieje wiele takich serwisów, z których oczywiście tym najbardziej rozpoznawalnym jest facebook. Ale nie jedynym. Linki z takich serwisów same w sobie nie mają zbyt dużej wartości jeśli chodzi o pozycjonowanie stron, a mianowicie dlatego, że zwykle są one linkami nofollow oraz że nie wszystkie serwisy społecznościowe są indeksowane.

Social media można natomiast wykorzystywać do budowania trwałego ruchu na stronie. Jak już niejednokrotnie zostało to udowodnione, ruch organiczny na stronie jest zauważany przez wyszukiwarkę, a tym samym strona może zajmować coraz wyższe pozycje. Oczywiście dla utrzymania efektu trzeba taki ruch organizować bez przerwy. Temu właśnie mają służyć fan page na portalach społecznościowych, na których udostępniane będą zajawki artykułów. Im ciekawsze są one, tym większa szansa że zostaną kliknięte, a użytkownicy zostaną przeniesieni na naszą pozycjonowaną stronę. Taki ruch należy jeszcze umieć umiejętnie wykorzystywać, na przykład zdobywają lead. Oferując użytkownikom możliwość skorzystania z rabatu, promocji czy otrzymania darmowego gratisu po zostawieniu adresu e-mail.

Pozycjonowanie stron w social media

Czy w portalach społecznościowych może się odbywać pozycjonowanie stron internetowych? Oczywiście że tak. Jednym z przykładów na to jest serwis instagram, w którym największe znaczenie mają zdjęcia. Użytkownicy instagrama są bardzo mocno sprofilowani i dysponując wiedzą na ten temat oraz wiedząc jakie zdjęcia najbardziej im się podobają, można tworzyć naprawdę udane i ciekawe kampanie reklamowe oraz strategie SEO, generujące ruch na stronie i pomagające w umacnianiu marki.

Pozycjonowanie stron i ignorowanie social media

Czy firmy, które decydują się na świadome ignorowanie social media postępują właściwe? To zależy od branży. Nie każda bowiem posiada klientów, korzystających z social media lub bardzo mocno się z nimi wiąże. Są to szczególnie branże o wąskiej specjalizacji, dysponujące własnymi, zamkniętymi forami tematycznymi. Social media nie przynosi w nich zwykle dużego ruchu, a obecność firmy w nich i prowadzenie aktywnej działalności może wręcz kojarzyć się negatywnie. Szczególnie wtedy, jeśli jest to robione w sposób infantylny i mocno odbiega od poważnego wizerunku, na który firma pracowała przez wiele lat. Samo posiadanie profilu w social media w niczym jednak nie musi wpływać na pozycjonowanie stron, szczególnie jeśli udostępniane tam informacje mają charakter czysto informacyjny i nie służą ani generowaniu nadmiernego ruchu, są po prostu jedną z wielu wizytówek, które dziś firmy na całym świecie chcą posiadać.

Jakie social media wybierać pod pozycjonowanie stron?

Przede wszystkim takie, które dają twojej firmie realne możliwości rozwijania się. W przypadku serwisu instagram będą do firmy z branży moda, uroda, sport, kuchnia - ogólnie powiązane z tym wszystkim, co mieści się w słowie lifestyle. Aby zaistnieć w takich serwisach i przyciągać dużą liczbę rzeczywistych fanów, należy dysponować odpowiednimi narzędziami. W tym przypadku są to zdjęcia. Zdjęcia powinny być ciekawe, zachęcające do sprawdzenia oferty firmy przedstawionej na stronie www. Nie muszą to być zdjęcia profesjonalne - zastosowanie jednego z wielu filtrów, które instagram nam oferuje, pozwala w miarę szybko i łatwo uzyskać zadowalający efekt.

Na drugim miejscu znajduje się oczywiście Facebook. W jego przypadku możliwości są naprawdę ogromne, tym bardziej że treści na FB są indeksowane. Co więcej, serwis ten daje bardzo wiele możliwości generowania ruchu na stronie, na przykład poprzez tworzenie różnego typu konkursów i akcji promocyjnych. Istniejący serwis Google+ również warto wykorzystać pod pozycjonowanie stron www, mimo że jest on raczej martwym tworem. Jednak sam fakt posiadania w nim starannie przygotowanej wizytówki, może sprawić że stronie uda się zająć kilka wyższych pozycji, wypierając słabsze strony bez takiej wizytówki. Samo jej stworzenie nie jest czasochłonne i zawsze skutkuje zdobyciem jednego linka z godnego zaufania źródła, co również jest brane pod uwagę przez Google przy tworzeniu rankingów stron.

Pozycjonowanie stron - Coolbrand.pl Agencja Reklamowa Warszawa

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.