Jubileusz 90-lecia I LO na Klasztornej już 9 września. Zobacz archiwalne zdjęcia

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., 15:00
fot. nadesłane/archiwum szkoły

Już za trzy tygodnie I Liceum Ogólnokształcące świętować będzie jubileusz 90-lecia swojego istnienia. 9 września odbędzie się wielki Zjazd Absolwentów Klasztornej. Z tej okazji przypominamy historię kartuskiego ogólniaka i prezentujemy galerię archiwalnych zdjęć. Zachęcamy byłych uczniów i pracowników do przesyłania własnych fotografii i podzielenia się wspomnieniami.

Jubileuszowe obchody zaplanowano na 9 września. O godz. 11 w kartuskiej kolegiacie odprawiona zostanie uroczysta msza św. Po niej około godz. 12.30 uczestnicy obchodów przemaszerują ulicą Klasztorną do szkoły, gdzie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęconej dyrektorowi Teodorowi Elasowi. Uroczystą akademię otwierającą zjazd zaplanowano na godz. 13.20 w parku przy szkole. W godz. 15-19 odbywać się będą spotkania koleżeńskie w grupach klasowych, na godz. 19 zaplanowano bal absolwentów w Kartuskim Centrum Kultury.

Z okazji jubileuszu rozpoczynamy cykl, w którym publikować będziemy archiwalne zdjęcia ilustrujące historię szkoły i życia jej uczniów. W pierwszej części prezentujemy fotografie z początków szkoły, a także z lat 50. i 60.

Prześlij własne zdjęcia i pokaż, jak wspominasz Klasztorną

Zachęcamy wszystkich byłych uczniów i pracowników szkoły do podzielenia się swoimi wspomnieniami i nadsyłania zdjęć. Można je przesyłać e-mailem na adres - redakcja@kartuzy.info lub osobiście dostarczyć do redakcji przy ul. Mściwoja II 13b/3 w Kartuzach. Na zdjęcia czekamy do 27 sierpnia.

Historia szkoły

Szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1927 roku pod dyrekcją Stanisława Reissa jako Gimnazjum Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza w Kartuzach. Naukę rozpoczęło wówczas 141 uczniów, w tym 21 dziewcząt. Przy szkole rozwijały się organizacje młodzieżowe: harcerstwo, LOPP, Sodalicja Mariańska, PCK. W 1937 roku przeprowadzono generalny remont szkoły m.in. nadbudowano piętro, zyskując dziewięć dodatkowych pomieszczeń. W 1933 roku gimnazjum zaczęło funkcjonować na zasadach tzw. reformy jędrzejewiczowskiej, wprowadzono czteroletnie gimnazjum jako punkt wyjścia do dwuletniego liceum. Do 1939 roku tzw. małą maturę zdobyło tam 94 uczniów. Działalność szkoły przerwał wybuch II wojny światowej, w tym okresie w jej budynku funkcjonował szpital niemiecki.

Działanie szkoły wznowiono po wojnie. Dyrektorem został wówczas Stanisław Moczulski. Zapisy ogłoszono 2 maja, początkowo utworzono cztery oddziały szkolne. Kolejne zapisy ogłoszono w sierpniu. Do szkoły przyjęto 453 uczniów skupionych w 13 oddziałach. Kolejnym dyrektorem szkoły został Leopold Kosiński. W czerwcu 1946 odbyła się pierwsza "duża" matura w Kartuzach. Mury szkoły opuściło wtedy 22 absolwentów. W 1947 roku szkole nadano imię Hieronima - "Jarosza" Derdowskiego. W tym samym roku dyrektor Kosiński wystąpił z projektem budowy nowej szkoły oraz nadbudowy drugiego piętra w starym budynku. Kolejny rok przyniósł reformę systemu nauczania. W szkole uczyli się uczniowie od 8 do 11 klasy. Od 1 września do 15 października funkcję dyrektora sprawowała Zofia Baranowicz, po niej natomiast był nim Marian Wojtowicz.

W 1952 roku stanowisko dyrektora objął nauczyciel języka łacińskiego i greki - Teodor Elas - legendarna postać szkoły i miasta Kartuzy.

- Była to osoba pełna życzliwości i radości życia. Swoim wychowankom starał się przekazać uczciwość, zamiłowanie do nauki, szacunek dla bliźnich. Każdego ucznia starał się poznać osobiście, do wszystkich uczniów, nawet po wielu latach od ukończenia szkoły zwracał się po imieniu. Interesował się losami wszystkich absolwentów. Często powtarzał maksymy łacińskie: "Carpe diem" - chwytaj dzień i "Tempus fugit" - czas ucieka - tak wspomina postać dyrektora społeczność szkolna na stronie I LO.

Teodor Elas był dyrektorem do 1974 roku.

W 1960 roku patronat nad szkołą objął Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni, który wspomagał szkołę finansowo przez ponad trzydzieści lat. W 1965 roku szkoła zyskała budynek po rozlewni piwa, gdzie urządzono salę gimnastyczną i salę zajęć technicznych dla chłopców. W 1967 roku zorganizowano na strychu internatu bibliotekę i czytelnię. W 1971 roku mieszkańcy Kartuz ufundowali szkole sztandar ozdobiony haftem kaszubskim.

Alojzy Plichta został dyrektorem szkoły po przejściu na emeryturę Teodora Elasa w 1974 roku. W tym samym roku zlikwidowano internat. W latach 1980-1981 przeprowadzono generalny remont głównego budynku i nadbudowano drugiego piętro. W 1982 roku oddano do użytku dobudowaną do szkoły salę gimnastyczną.

W 1985 roku na emeryturę przeszedł Alojzy Plichta. Dyrektorem został Rajmund Kupper. Po nim, w 1992 roku stanowisko objął Zdzisław Sokół. We wrześniu 2002r. oddano do użytku nowy budynek szkoły. Pięć lat później - nową salę gimnastyczną. Od lutego 2007 roku do chwili obecnej funkcję dyrektora pełni Maria Mejer - Kobiela.

Dziś I LO nosi nazwę I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego. Szkoła nieustannie się rozwija i jest jednym z najważniejszych ośrodków kształcenia w powiecie.

Zjazd Absolwentów

Osoby, które dotąd nie zapisały się na zjazd mogą to jeszcze uczynić. To już ostatni dzwonek, bo zapisy trwają do poniedziałku, 21 sierpnia. Do wyboru są dwie opcje - wariant A spotkanie absolwentów - 60 zł (w cenie: koszty organizacyjne, publikacja w formie albumu, pamiątki okolicznościowe, poczęstunek) oraz wariant B - spotkania absolwentów i bal absolwenta - 180 zł (w cenie: koszty organizacyjne, publikacja w formie albumu, pamiątki okolicznościowe, poczęstunek, koszty balu (wyżywienie i orkiestra) Wpłaty należy dokonać na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły "Klasztorna" 75102018660000160200421149. W rubryce tytuł wpłaty należy podać następujące dane: imię i nazwisko (w przypadku kobiet nazwisko rodowe), rok ukończenia szkoły.


MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.