Żukowo. Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim. Zdecyduj, na co gmina przeznaczy pieniądze

środa, 23 sierpnia 2017 r., 13:30
fot. archiwum

Mobilna scena z zadaszeniem w Parku nad Jeziorkiem, doposażenie placu zabaw na Osiedlu Nowe, budowa drogi pieszo-rowerowej na odcinku Parkowa-Gdańska lub "Psi pakiet", czyli ustawienie słupków z pojemnikami na psie nieczystości - to propozycje zadań, które mogą zostać zrealizowane przy kolejnej edycji budżetu obywatelskiego Żukowa. Głosowanie już ruszyło i potrwa do 29 września.

Mieszkańcy Żukowa już mogą głosować na projekty w ramach budżetu obywatelskiego 2018. Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu gminy Żukowo, którą rozdysponują mieszkańcy. To oni poprzez głosowanie zadecydują na jakie zadanie przekazać pieniądze. W tym roku na ten cel przeznaczono 200 tys. złotych.

Głosowaniu podlegają cztery propozycje zadań - mobilna scena z zadaszeniem w Parku nad Jeziorkiem, doposażenie placu zabaw na Osiedlu Nowe, budowa drogi pieszo-rowerowej na odcinku Parkowa-Gdańska lub tzw. "Psi pakiet".

Budowa ciągu pieszo-rowerowego
Pierwsza z propozycji to wybudowanie odcinka drogi pieszo-rowerowej łączącej ul. Parkową z pętlą autobusową oraz kompleksem boisk przy szkole podstawowej przy ul. Gdańskiej w Żukowie. Ma on mieć około 122 m długości. Obecnie dzieci poruszające się tym odcinkiem chodzą poboczem, bo nie ma tam chodnika. Koszt zadania to 48 tys. zł.

Psi pakiet
W ramach kolejnego z proponowanych przedsięwzięć na terenie Żukowa umieszczonych ma zostać 30 słupków z woreczkami oraz pojemnikami na odpady po psich nieczystościach. Woreczki zawierają specjalny dodatek, który po upływie 24 miesięcy ulega biodegradacji. Zadanie to ułatwi utrzymanie czystości i porządku w parkach, na osiedlach i ulicach. Koszt zadania to 40.000 zł.

Doposażenie placu zabaw na Osiedlu Nowe
Plac zabaw od lat istniejący na osiedlu ma być nowoczesny, wielofunkcyjny i dostosowany do potrzeb osób w rożnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Obecnie plac przechodzi modernizację ze środków gminnych i osiedla. Zostanie ogrodzony, powstaną dwie wyspy piaskowe, chodniki łączące wejścia i ławki. Urządzenia zostaną odnowione, część z nich trafi w nowe miejsca, dzięki czemu będzie miejsce na zakup nowych sprzętów. Ich kupno będzie możliwe dzięki dotacji z budżetu obywatelskiego. Szacowany koszt to 50 tys. zł.

Scena nad Jeziorkiem
Czwartą z propozycji wydatkowania budżetu jest zakup i ustawienie sceny mobilnej o wymiarach 6 m na 8 m na betonowym podłożu nad Jeziorkiem w Żukowie, a także zakup ławek drewnianych lub plastikowych do siedzenia dla 100 osób. Scena ma być wykorzystywana na imprezy osiedlowe oraz cykliczne. Dzięki tej inwestycji Park nad Jeziorkiem zyska własną scenę i ułatwi organizację imprez, będzie można ją wykorzystywać również przy imprezach w innych miejscach Żukowa. Szacowany koszt zadania to 140 tys. zł.

Głosowanie
Mieszkańcy Żukowa mogą głosować do 29 września. Oddanie głosu jest bardzo proste - można to zrobić wypełniając ankietę on-linę i zatwierdzając głos bezpłatnym SMS-em. Głosować można na stronie zukowo.budzet-obywatelski.org. Tam również znaleźć można szczegółowe informacje na temat poszczególnych propozycji.

Zagłosować może każdy mieszkaniec Żukowa, który do 12 czerwca 2017 r. ukończył 16 lat.

Głosować można również w tradycyjny sposób wypełniając papierową ankietę. Można ją otrzymać w Urzędzie Gminy w Żukowie w Biurze Obsługi Klienta. Tam też należy składać wypełnione dokumenty.

Każdy może oddać jeden głos na jedno wybrane przedsięwzięcie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.