Żukowo. Rozbudowa Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z przykrymi niespodziankami

czwartek, 24 sierpnia 2017 r., 11:44
fot. Longina Templin

Kiedy podjęto decyzję o rozbudowie obiektu, na którą czekano wiele lat, radość zainteresowanych tą sprawą osób była wielka. ZSZiO od dawna pęka w szwach. Wykorzystano już wszystkie dodatkowe pomieszczenia, które można było przeznaczyć na sale dydaktyczne. Powstanie trzeciego piętra na potrzeby szkoły rozwiązuje wreszcie problem ciasnoty w tej placówce.

Zgodnie planem na początku lipca przekazano firmie Elwoz, wykonawcy inwestycji, plac budowy. Pierwsze prace rozpoczęto od rozbiórki dachu i stropu nad dwiema klatkami schodowymi. Okazało się, że rozkuwanie tego nie było takie proste.

- Nad każdą z klatek był zupełnie inny strop. Wypełnienie składało się z pustaków ceramicznych, cegieł, gdzieniegdzie z dwuteowników, a nawet… z otynkowanej trzciny i desek. To udało się nam rozebrać - powiedział Mariusz Jażdżewski, kierownik budowy.

- Jako budowlańcy byliśmy nieco zaskoczeniu tym, co zastaliśmy. Projekt i ekspertyza techniczna nie przewidywała takich niespodzianek. Jednak nie było takiej możliwości, aby bez wcześniejszego rozkuwania dachu można to było zobaczyć. Krótko rzecz ujmując, cały nieprzewidziany problem wynikał z rodzaju starego stropu i elementów konstrukcyjnych w postaci nadciagów, które zastaliśmy - dodał nasz rozmówca.

W związku z tym powstała koncepcja, aby stary strop zamienić na inny. Nad całością powstanie nowy niezależny strop nad drugim piętrem. Między starym i nowym będzie około 40 do 60 cm przerwy. Na wykonanie stropu prefabrykowanego trzeba około 40 dni roboczych, a to oznacza poślizg w stosunku do wcześniej planowanego terminu realizacji.

Konieczna jest więc zmiana harmonogramu prac ze względu na rozpoczęcie roku szkolnego. Gdyby nie przykre niespodzianki, powstawałoby już trzecie piętro. W tej sytuacji wykonywane będą tylko mury nad tę częścią, nad którą jest zrobiony strop, czyli w pobliżu istniejącej tzw. małej sali gimnastycznej. Dalsze prace mogą być kontynuowane dopiero na wiosnę, ze względu na bezpieczeństwo uczniów.

Po zakończeniu możliwego do wykonania etapu budowlańcy będą zmuszeni do przerwania prac aż do zakończenia roku szkolnego.

- Okazało się, że budynek budowany na początku lat 50. nie posiada dokumentacji. Teraz trzeba stosować technologie z płyt prefabrykowanych kanałowych, a to wymaga wyłączenia drugiego piętra. Taki zabieg oznaczałby całkowity zakaz prowadzenia lekcji dla obu szkół - podstawówki i ZSZiO. Robimy więc tylko to, co jest możliwe i bezpieczne do wykonania - wyjaśniał wicestarosta Bogdan Łapa.

- W pierwszej dekadzie czerwca przyszłego roku chcemy kontynuować rozpoczętą inwestycję obejmującą sale lekcyjne, aby w listopadzie zakończyć prace. Tak uzgodniliśmy z wykonawcą i żukowską gminą. Musimy przestrzegać terminów, ponieważ na ten cel pozyskaliśmy środki unijne - dodał wicestarosta.

Łączna powierzchnia użytkowa nadbudowy wyniesie 1472 m kw. Powstaną sale dydaktyczne, aula, biblioteka, sala językowa, pracownia logistyczna, pracownia dla zawodu - technik eksploatacji portów i terminali, gabinet psychologa, gabinet doradcy zawodowego i pedagoga, pomieszczenie do spotkań z młodzieżą i winda.

85 proc. wartości tej budowy pokryją środki unijne, a 15 proc. przeznaczy powiat.

Longina Templin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.