Weekend z dożynkami, strażakami, nowoczesną kulturą kaszubską i na sportowo

czwartek, 24 sierpnia 2017 r., 12:46
fot. MD-Z

Kaszebe Music Festiwal, koncert Krzysztofa Krawczyka na dożynkach w Przodkowie, święta plonów w Miechucinie, Chwaszczynie i Wyczechowie, parada strażackich sikawek konnych - to tylko niektóre z propozycji na nadchodzący weekend. Sprawdź, co się będzie działo i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Sobota

Święto Ryby Jeziornej i Zawody Wędkarskie
Już po raz 21. z okazji Święta Ryby Jeziornej odbędą się Zawody Wędkarsie Media Ostrzyce. Biorą w nich udział zawodnicy reprezentujący kluby i koła wędkarskie z terenu województwa pomorskiego, w tym środowiska medialne. Zawodnicy spotkają się o godz. 7.30 na parkingu przed Zajazdem Ostrzyckim przy wypływie Raduni. Na stanowiska wyjdą o godz. 8. O godz. 11 nastąpic zakończenie wędkowania dzieci, o godz. 12 na parkingu w Ostrzycach zbiorą się wędkarze, odbędzie się ważenie ryb i podsumowanie wyników.

Mistrzostwa Szwajcarii Kaszubskiejw Skokach przez Przeszkody
W sobotę o godz. 10 w stadninie Koni Kolano odbędą się Mistrzostwa Szwajcarii Kaszubskiej w Skokach przez Przeszkody. W programie amatorskie zawody skokowe w klasach: mini LL, LL, L, L1 oraz cross, zrywka sportowa drewna, polowa próba dzielności ogierów oraz konkurencja strong man - koń kontra publiczność. W czasie zawodów czynne będą punkty gastronomiczne, wesołe miasteczko, chętni będą mogli skorzystać z przejażdżek konnych.

Trigar MTB Challenge Kartuzy
W sobotę o godz. 11 na Złotej Górze odbędzie się Trigar MTB Challenge Kartuzy. To impreza dedykowana zapalonym cyklistom. Zawody są świetną okazją, by sprawdzić swoje możliwości w terenie nieco bardziej wymagającym. Uczestnicy będą mogli ścigać się na dwóch dystansach Mini i Mega. Krótsza trasa będzie liczyła około 28 kilometrów, a dłuższa 51 km.

Kaszëbë Music Festiwal
W sobotę już po raz trzeci w Kartuzach odbędzie się Kaszëbë Music Festiwal. To impreza prezentująca dorobek kultury kaszubskiej w nowoczesnym wydaniu. Festiwalowi twoarzyszyć będzie festiwalowy rynek z rękodziełem, kaszubskie kino i spotkania podróżnicze. Od godz. 16.05 na festiwalowej scenie wysłuchać można będzie pięciu prelekcji. Tomasz Słomczyński opowie o "Kaszubach, jakich nie znamy", Tomasz Plicht o rowerowym pielgrzymowaniu, a Romuald Koperski o "Syberyjskiej Zimie". O godz. 17.40 wystąpi Kabaret Kùńda. Okolo godz. 18.20 kolejne spotkanie podróżnicze Rafał Kohne opowie o podróży na tratwie przez Wisłę od Oświęcimia do Jastarni, natomiast Piotr P. Bejrowski o 35 tysiącach kilometrów rajdowej przygody. O godz. 19.20 Odbędzie się pokaz mody kaszubskiej w wykonaniu pracowni Farwa. O godz. 19.45 rozpoczną się koncerty. Na dobry początek wystąpią Czarodzieje z Kaszub. Po nich około godz. 20.20 Damoroka, natomiast o godz. 21 Fucus. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Żywiołak. Zagra o godz. 22. Otwarcie imprezy nastąpi o godz. 16, ale stoiska na festiwalowym rynku będą otwarte już o godz. 14.

Niedziela

Gminne Igrzyska Sportowe w Żukowie
W niedzielę o godz. 10 na stadionie w Żukowie podziwiać będzie można zmagania reprezentacji sołectw i zespołów osiedlowych. W programie igrzysk przewidziano w takich dyscyplinach jak: siatkówka plażowa, przeciąganie liny, biegi, skok w dal, rzut do tarczy, slalom rowerowy, slalom sprawnościowy, sztafeta smerfa. Rozgrywki rozpoczną się już o godz. 9, natomiast oficjalne otwacie zaplanowano na godz. 10.

Dożynki w Przodkowie z Krzysztofem Krawczykiem
W niedzielę o godz. 13 swoje święto plonów obchodzić będzie gmina Przodkowo. Obchody rozpoczną się mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja. Po niej uczestnicy obchodów przemaszerują na stadion. Oficjalne rozpoczęcie dożynek nastąpi o godz. 14.30. Na godz. 15 zaplanowano koncert Przodkowskiej Orkiestry Dętej. W programie również ogłoszenie wyników konkursu "Piękna Wieś", występ RZPiT "Przodkowianie" i Przyjaciół, Biesiada Polska , koncert An Dreo e Karina z największymi przebojami Al Bano & Romina Power "Felicita". O godzinie 20. wystąpi gwiazda wieczoru Krzysztof Krawczyk. Po koncercie o dalszą zabawę zadba Dj Space Kid.

Msza św. dziękczynna w Gowidlinie
W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie w niedzielę o godz. 14 odprawiona zostanie dziękczynna dożynkowa msza św. W związku z nawałnicą z nocy z 11 na 12 sierpnia, wójt Tadeusz Kobiela podjął decyzję odwołaniu tegorocznej dożynkowej zabawy.

Dożynki gminy Chmielno
W niedzielę o godz. 14 mszą św. dzięknczynną w kościele w Miechucinie odbędą się dożynki gminy Chmielno. Po niej, około godz. 15 dożynkowy korowód przemaszeruje do Parku nad Jeziorem. W programie występ KZPiT Chmielanie, III Gminny Turniej Sołecki, występ orkiestry ze Stężycy i Kabaretu K2. O godz. 20 rozpocznie się zabawa z zespołem Long Play. W programie także: ogłoszenie wyników gminnego etapu konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2017", animacje dla dzieci, stoiska gastronomiczne, pokaz robienia masła, konkursy i fire show.

Wielka Parada Konnych Sikawek Strażackich
W niedzielę o godz. 14 w Szymbarku po raz kolejny odbędzie się Wielka Parada Konnych Sikawek Strażackich. W programie: paradny przejazd ulicami Szymbarku do Centrum Edukacji i Promocji Regionu, prezentacja sprawności sikawek konnych, wręczenie pucharów, nagród oraz niespodzianek, przejazd pojazdów na stadion wiejski w Szymbarku, pokazy strażackie, wspólna biesiada przy muzyce kaszubskiej. Uczestnicy parady spotkają się o godz. 14 na placu pod budynkiem OSP.

Dożynki parafialne w Chwaszczynie i Festyn Kaszubski
W niedzielę dożynki parafialne odbędą się w Chwaszczynie. Świeto plonów rozpocznie msza św. w dużym kościele. O godz. 15 uczestnicy dożynek przemaszerują na plac gminny przy ul. Węglowej. W programie m.in.: Kaszubski Idol Live, Kabaret Pùrtcë, Zespół Pieśni i Tańca "Kaszëbskô Rodzëzna" z Lini, Zespół Folkloru "Mołwiniec" z Kaliningradu, chór "Strzelenka" z Tuchomia, Zespół "Kaszubki" z Chwaszczyna, koncert Kolumbijczyka. W programie także: darmowe dmuchańce dla dzieci, taniec współczesny pań z KGW Chwaszczyno, quiz wiedzy o regionie, loteria dla Milenki Plichta, pokaz starych pojazdów i sprzętu rolniczego, konkurs rzucania balotem siana, malowanie kaszubskich figurek, przeciąganie liny między sołectwami z Chwaszczyna i Tuchomia, i wiele innych atrakcji, zabaw i konkursów. Na godz. 20.30 zaplanowano zabawę taneczną z Dynamic Event. Podczas imprezy zbierane będą też nakrętki dla Milenki, natomiast młodzież parafii Chwaszczyno będzie rozprowadzać krówki, z których dochód przeznaczą na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku.

Dożynki gminy Somonino
Święto plonów uczci też gmina Somonino. Dożynki rozpoczną się od dziękczynnej mszy św. polowej o godz. 14 na terenie Ekofarmy w Wyczechowie. O godz. 15 nastąpi powitanie gości oraz wręczenie władzom gminy bochna dożynkowego przez starostów dożynek. Wystąpią: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach, Zespół Folklorystyczny "Mali Hopowianie", zespół "Next Music" oraz zespół "Dance Band". W programie również wybór najładniejszego wieńca dożynkowego oraz konkursy dla publiczności.

Zawody Strongmanów w Żukowie
W niedzielę o godz. 16 na stadionie w Żukowie podziwiać w akcji będzie można największych siłaczy w Polsce. W szranki o miano najlepszego staną Dorawa, Brzoza, Czapiewski, Schabowski, Lademann i Toczek. Zawodom sędziować będzie Jarek Dymek, natomiast poprowadzi je Irek Bieleninik. Wśród atrakcji pokaz kulturystyczny w wykonaniu Tomka Lecha oraz konkursy z nagrodami dla publiczności.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie
W niedzielę o godz. 17.30 w żukowskim kościele pw. Miłosierdzia Bożego wysłuchać będzie można ostatni koncert w ramach II Letniego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpi Jakub Garbacz z Łodzi.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.