Kaszëbë Music Festiwal z modą, opowieściami, filmami, koncertami i żywiołowym Żywiołakiem na finał

sobota, 26 sierpnia 2017 r., 23:10
fot. MD-Z

Spotkania podróżnicze, projekcje filmowe, pokaz mody, koncerty kaszubskich artystów - tak w dużym skrócie zrelacjonować można kolejną edycję festiwalu Kaszëbë Music. Impreza odbyła się w Kartuzach już po raz trzeci. Niestety frekwencja nie była zbyt duża. Ci, których nie było, mogą żałować - ominęło ich naprawdę ciekawe wydarzenie promujące nowoczesną kulturę Kaszub, pełne spotkań z ciekawymi ludzi i muzyki inspirowanej regionem.

Kaszebe Music Festiwal to impreza, której celem jest promocja nowoczesnej kultury kaszubskiej oraz jej dorobku filmowego, artystycznego, a nawet modowego.

Po raz drugi festiwalowi towarzyszyły spotkania podróżnicze. Tym razem uczestnicy imprezy wysłuchali pięciu niezwykłych, pełnych przygód opowieści. O podróżach małych i większych opowiedzieli - Tomasz Słomczyński, Tomasz Plicht, Romuald Koperski, Rafał Kohne oraz Piotr P. Bejrowski. Podczas imprezy wystąpił też kabaret Kuńda.

Publiczność po raz kolejny zobaczyć mogła również nowoczesne spojrzenie na modę z elementami kaszubskimi. Podczas festiwalowego pokazu mody zaprezentowano kolekcję Angeliki Szulfer z pracowni Farwa.

Równocześnie w Kartuskim Centrum Kultury odbywały się projekcje kaszubskich filmów. Publiczność mogła obejrzeć m.in. "Kaszubskie wesele", , "Jo jem rebok", "Żywioły", "Folk & Roll", "Dwa mulczi" oraz "Od Swarzewa do Lewoczy" a także spotkać się z twórcą dwóch ostatnich tytułów - Eugeniuszem Pryczkowskim.

W koncertowej odsłonie festiwalu wystąpili artyści z Kaszub oraz tacy, którzy inspirują się regionem w swojej twórczości. Na dobry początek porcję rock'n'rolla zaserwowali zebranym Czarodzieje z Kaszub pod wodzą Marka Teterycza. Po nich na scenie pojawiła się Damroka Kwidzińska, która wykonała utwory ze swoich dwóch płyt "Kaszëbë Joł" i "Made in Kaszëbë". Następnie na scenie pojawiła się grupa Fucus, To zespół, który w swoim repertuarze ma utwory w języku kaszubską, a swoje muzyczne inspiracje skupia wokół rytmów folkowych i irlandzkich.

Gwiazdą wieczoru była grupa Żywiołak. Zespół gra muzykę folkową, a w swej twórczości nawiązuje m.in. do dawnych wierzeń Słowian. Najnowszy projekt grupy jest inspirowany muzyką dawnego Pomorza, a teksty piosenek odnoszą się do dawnych legend m.in. o stolemach oraz zwyczajów takich jak ścinanie kani. Kartuski koncert grupy był prawdziwą ucztą dla miłośników folkowych brzmień i z pewnością ci, którzy byli, będą go długo wspominać.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.