Dożynki gminne w Przodkowie - barwny korowód, przepiękne wieńce i wspólne dziękowanie za plony

niedziela, 27 sierpnia 2017 r., 18:58
fot. MD-Z

W niedzielne popołudnie rolnicy z przodkowskiej gminy podziękowali za tegoroczne plony. Po uroczystej mszy świętej barwny korowód przemaszerował przez wieś. Tradycyjnie reprezentacje poszczególnych sołectw przygotowały przepiękne korony żniwne i bochny chleba.

Przodkowskie święto plonów rozpoczęto uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Mszy przewodził ks. Marian Wenta, który przebył do Przodkowa z misji w Czadzie. Po nabożeństwie kolorowy dożynkowy korowód z gminną orkiestrą na czele wyruszył na stadion gminny.

Starostami tegorocznych dożynek byli Anita Mateja z sołectwa Pomieczyno oraz Anzelm Pupacz z sołectwa Przodkowo-wieś. Anita Mateja prowadzi z mężem Pawłem gospodarstwo rolne o powierzchni 18 ha w Barwiku. Nastawieni są na hodowlę bydła i sprzedaż zboża. Anzelm Pupacz z żoną Bożeną prowadzi od 1997 roku punkt skupu żywca. Od ponad 20 lat gospodarują na 13 ha, uprawiają zboże i hodują bydło.

- Gospodarzu przyjmij od nas ten chleb, który składamy na twoje ręce. Dziel go równo i sprawiedliwie dla wszystkich - mówił starosta dożynek wręczając dożynkowy bochen wójtowi Andrzejowi Wyrzykowskiemu.

-Przyjmuję bochen i obiecuję, że wspólnie z radą gminy, sołtysami i radami sołeckimi będziemy starali się uczciwie i sprawiedliwe go dzielić między wszystkich mieszkańców - dziękował wójt całując bochen. Złożył go na ręce przewodniczącego rady gminy.

Podczas dożynek nie zapomniano też o tych, którzy w tym roku nie będą mogli cieszyć się obitymi plonami, bo ucierpieli w nawałnicy z nocy z 11 na 12 sierpnia. Przodkowska parafia zebrała podczas zbiórki Caritas około 20 tys. zł, w pomoc zaangażował się też samorząd.

- Zapadły mi w pamięci słowa, które podczas homilii wygłosił ksiądz Wenta, mówiąc, byśmy cieszyli się z małych rzeczy. To ważne słowa i na czasie. Ten dzisiejszy czas i sytuacja, która spotkała mieszkańców gmin Sulęczyno, Sierakowice oraz powiatów sąsiednich pokazała, z jaką pokorą musimy podchodzić do życia. Chcę wam bardzo serdecznie pogratulować waszej pracy i życzyć wam pięknej pogody, byście mogli spokojnie dokończyć żniwa - mówił Andrzej Wyrzykowski.

Tradycyjnie podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec i kołacz. Nagrodę za najładniejszą koronę żniwną zdobyło sołectwo Przodkowo, natomiast za najlepszy dożynkowy kołacz - Kobysewo. Zwycięzcy będą reprezentować gminę Przodkowo na dożynkach powiatowych, które odbędą się w niedzielę, 3 września w Stężycy.

Dożynkowe wieńce po oficjalnej części obchodów trafiły do przeszklonej gabloty, którą ustawiono przy ul. Gdańskiej.

- Nie pozwolimy, by te przepiękne wieńce zostały zapomniane. To produkt talentu, pomysłu i rąk mieszkanek i mieszkańców naszych sołectw. To wspaniałe obrazy ilustrujące to, co zebrano na polach. Chcemy, by te wieńce świadczyły o naszych mieszkańcach i promowały naszą piękną gminę - mówił wójt,

Wieńce będą stały w "oranżerii" do czasu, gdy będą się dobrze prezentować. Później w tym miejscu będą pojawiać się inne dzieła prezentujące talenty mieszkańców.

Dożynkową zabawę uświetniły liczne występy m.in. gminnej orkiestry dętej oraz RZPiT Przodkowianie, który zaprezentował się wraz z przyjaciółmi z Litwy, którzy gościli w Przodkowie.

Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Krawczyk. Zdjęcia z koncertu zobaczyć można w oddzielnym materiale.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.