Rolnicy z gminy Somonino dziękowali za tegoroczne plony

niedziela, 27 sierpnia 2017 r., 20:18
fot. AL

Msza święta polowa, przekazanie bochna chleba i dzielenie się nim z mieszkańcami i gośćmi gminy, występy artystyczne i liczne konkursy, w tym ten na najpiękniejszą koronę żniwną - tak w wielkim skrócie przebiegało święto plonów gminy Somonino, które w tym roku odbyło się na Ekofarmie Kaszubskiej w Wyczechowie.

Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się mszą świętą polową, podczas której rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne plony, a rolnikom dziękowano za ich ciężką całoroczną pracę. Po nabożeństwie odbyło się przekazanie bochna chleba przez starostów dożynek Natalię Marszewską i Stanisława Szycę gospodarzom gminy - wójtowi Marianowi Kryszewskiemu oraz przewodniczącemu Rady Gminy Somonino Andrzejowi Sołtyskowi.

- Przynosimy wam dzisiaj oto ten bochen chleba tegorocznych żniw, z tegorocznej mąki. Przyjmijcie go jako owoc jakże wielkiego trudu, jakże wielkiej pracy wszystkich rolników gminy Somonino. Przyjmijcie go z szacunkiem i godnością. Dzielcie sprawiedliwie, tak aby dla wszystkich na cały rok wystarczyło - mówił Stanisław Szyca.

- Dzisiaj wyrażamy swój głęboki szacunek i uznanie dla ciężkiej pracy naszych rolników. Od wieków wytwarzają dla nas ziarna, z których wypiekany jest chleb, będący podstawą naszej egzystencji. Istotnym elementem każdych dożynek jest przekazanie bochenka chleba. Polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Gest ten jest wyrazem przyjaźni, braterstwa oraz chęci wsparcia drugiego człowieka. Ja również chciałbym podzielić się chlebem z wszystkimi mieszkańcami, jak i gośćmi naszej gminy. Chciałbym, aby ten podział był sprawiedliwy. Odzwierciedleniem tego jest uchwalony budżet na dany rok i zadania zapisane dla naszych poszczególnych miejscowości. Wiem, że dokonanie sprawiedliwego podziału nie jest zadaniem łatwym. Tym niemniej będę w dalszym ciągu podejmował takie działania, aby tak się stało - podkreślał z kolei Marian Kryszewski, wójt gminy Somonino.

Po powitaniu i podzieleniu się chlebem, nadszedł czas na zabawę. Na scenie zaprezetowali się między innymi: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach, Zespół Folklorystyczny "Mali Hopowianie", zespół "Next Music", czy "Dance Band". Nie zabrakło też licznych konkurencji i zabaw dla publiczności.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.