Żukowo. Po raz trzeci zrealizowano projekt Komunikacja z gwiazdami

czwartek, 31 sierpnia 2017 r., 22:09
fot. nadesłane

Grupa ciekawych świata siódmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie przez sześć dni uczyła się i jednocześnie bawiła na zajęciach z astrofizyki, informatyki, robotyki i języka angielskiego podczas realizacji projektu pod nazwą Komunikacja z gwiazdami. Na pewno nowością dla młodych odkrywców była obserwacja Słońca z wykorzystaniem prawdziwego teleskopu oraz zdobycie umiejętności czytania mapy nieba.

Na jednym ze spotkań uczniowie pod kierunkiem Doroty Ziółkowskiej wyruszyli poza naszą planetę, odkrywając tajemnice układu słonecznego. Wykonali m. in. model układu na brystolu i globusy planet. Sami stali się też żywym układem słonecznym, dzięki czemu mogli lepiej zrozumieć istotę ruchu obrotowego i postępowego planet. Zapoznali się z programem komputerowym Stellarium, dzięki któremu można obserwować gwiazdy i obiekty ciemnego nieba w czasie rzeczywistym. Uczniowie szukali też odległych gwiazd i mogli zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca, które miało miejsce zaledwie dwa dni wcześniej i widoczne było w USA.

Ponadto poznali budowę teleskopu i jego rodzaje, co ułatwiło im wykonanie modelu. Odbyła się też rozmowa o życiu na ISS (międzynarodowa stacja kosmiczna), czyli o życiu bez grawitacji.

W świat informatyki uczestników projektu wprowadzili - Tomasz Brzeski i Sławomir Szymański. Pierwszy z nich stał się przewodnikiem po aplikacjach quizizz i learningapps, a następnie padlet, pixton i prezi.

- Nauka może być świetną rozrywką. Beneficjenci naszego projektu poznali tajniki aplikacji powtoon, która umożliwia tworzenie prostych filmików animowanych. Był też czas na robotykę - dla małych ozobotów trzeba było zaprojektować trasę spacerową. Oczywiście w nauce programowania nie mogło zabraknąć LegoMindstorms - zrelacjonował Sławomir Szymański.

Na zajęciach języka angielskiego uczniowie ćwiczyli różne konstrukcje pytań, pracując zarówno indywidualnie jak i w małych grupach. Pod pieczą Aleksandry Kobieli była astrofizyka ... po angielsku. Podstawowe terminy w obu językach, wykreślanka z pojęciami astrofizycznymi oraz definicje. Elementem w tym bloku zajęć było m. in. poznanie angielskich nazw poszczególnych planet i ułożenie ich w odpowiedniej kolejności. Jako przerywniki wykorzystano dwie aplikacje: learningapps i kahoot. Ta ostania dostarczyła wszystkim dużo emocji i wrażeń.

- W porównaniu do dwóch poprzednich edycji mogę stwierdzić, że były to najciekawsze zajęcia w ramach tego projektu. Przede wszystkim uczniowie mieli więcej godzin zajęć dydaktycznych, co wpłynęło na rozszerzenie tematyki o nowe aplikacje, astrofizykę i konwersacje w języku angielskim. We wrześniu - jak co roku - zaplanowany jest wyjazd uczestników do Centrum Hewelianum w Gdańsku na warsztaty edukacyjne i wystawę interaktywną - powiedziała Aleksandra Kobiela, która wspomagała w realizacji projektu Anitę Petę, koordynatorkę całego przedsięwzięcia.

Organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Heweliusz. Zajęcia edukacyjne pn. "Komunikacja z gwiazdami - III edycja" przeprowadzono dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Żukowo.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.