Premier Szydło: "Udowodniliście, że zawsze można na was liczyć"

piątek, 1 września 2017 r., 15:36
fot. AL

Z poświęceniem ratowali życie i mienie poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy, nie szczędząc własnego zdrowia, sił i czasu. Po tej najtrudniejszej i najdłuższej akcji ratowniczej nadszedł czas na podziękowania im za ofiarną służbę. W piątek uczynili to premier Beata Szydło i minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, którzy nagrodzili i uhonorowali kilkudziesięciu funkcjonariuszy PSP i strażaków-ochotników, jednocześnie dziękując wszystkim tym, którzy brali udział w usuwaniu skutków kataklizmu.

W piątek w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku odbyło się spotkanie premier Beaty Szydło, ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka i Komendanta Głównego PSP gen. bryg. Leszka Suskiego ze strażakami zarówno funkcjonariuszami, jak i ochotnikami, którzy brali udział w akcji ratowniczej oraz usuwali skutki sierpniowej nawałnicy.

Spotkanie było okazją do podziękowania, pogratulowania strażakom ich postawy, niezawodności i nieustannej gotowości bojowej.

- Dzisiaj jesteśmy tutaj, aby wam podziękować za waszą ciężka pracę i postawę. Za to, że po raz kolejny nie zawiedliście, że po raz kolejny byliście pierwsi wtedy, kiedy ta pomoc była potrzebna. Była to wyjątkowa sytuacja. Dodatkowo działaliście pod wielką presją otoczenia. Te wyróżnienia są skromnym uhonorowaniem waszej służby, bo tak naprawdę, gdybyśmy chcieli wynagrodzić wam to, co zrobiliście, to nie ma takiej nagrody. Ratowaliście ludzkie życie, ratowaliście mienie. Kiedy pojawialiście się w miejscach, gdzie ludzie tracili swój dobytek, byliście też nosicielami otuchy i nadziei. Za to wszystko wam dziękuję. Po kolejny nie tylko zdaliście egzamin, ale i udowodniliście, że zawsze można na was liczyć - mówiła premier Beata Szydło.

- Przyłączam się do tych słów. Udowodniliście, że jesteście wierni przysiędze, którą składaliście wstępując do służby. Jesteście gotowi poświęcić własne zdrowie i życie, żeby ratować życie innych. Dla mnie bardzo przejmującą była relacja Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku, kiedy opowiadał jak przepływał przez jezioro, aby ratować dzieci, które przebywały w Suszku. Opowiadał, jak z desek zrobiono wiosła, by móc przepłynąć przez to jezioro. Pan kapitan opowiadał, jak strażacy szli ze sprzętem na plecach, bo nie mogli dalej przejechać samochodami (...) Są to przykłady poświęcenia strażaków - funkcjonariuszy, jak i ochotników. To państwa zaangażowanie, poświęcenie spowodowało, że akcja ratownicza mogła dotrzeć do tych, którzy tej pomocy potrzebowali - dodawał Mariusz Błaszczak, Minister Sprawy Wewnętrznych i Administracji.

- To była ciężka i trudna akcja ratownicza. Nie szczędziliście zdrowia, życia i czasu. Pracowaliście ciężko. Jesteście tutaj przedstawicielami tych wszystkich druhów ochotniczej straży pożarnej i funkcjonariuszy, którzy brali udział w tych akcjach. Waszym dowódcom było ciężko wybrać tych, którzy przyjechali dziś odebrać wyróżnienia. Właściwie te podziękowania należą się wszystkim. Wykonaliście swój obowiązek, za co jestem wam bardzo wdzięczny i bardzo dziękuję. Panie ministrze, w imieniu strażaków, chciałbym zapewnić, że tak jak do tej pory, nadal można na nas liczyć i będziemy nieść pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują - podkreślał z kolei gen. bryg. Leszek Suski, Komendant Główny PSP.

Z rąk premier, ministra i komendanta głównego kilkudziesięciu strażaków otrzymało specjalne nagrody, kolejni uhonorowani zostali dyplomami gratulacyjnymi. Ponadto przedstawiciele jednostek OSP otrzymali promesy, dzięki którym będą mogli zakupić nowy sprzęt. Z naszego regionu trafiły one do OSP Sulęczyno i OSP Lipusz.

Nagrody trafiły też policjantów, jak i zwykłych mieszkańców.

Lista wyróżnionych strażaków z powiatów kartuskiego i kościerskiego:

Funkcjonariusze KP PSP w Kartuzach:
mł. bryg. Romuald Pituła
asp. sztab. Jarosław Bronk
asp. sztab. Kazimierz Gliniecki
mł. ogn. Paweł Gawin
ogn. Andrzej Skrzypkowski
ogn. Wojciech Sobisz

Druhowie OSP Sulęczyno:
dh Radosław Dułak
dh Maciej Gawin
dh Marcin Metza

Funkcjonariusze KP PSP w Kościerzynie:
bryg. Tomasz Klinkosz
st. asp. Mariusz Burandt
kpt. Jacek Szyszka
ogn. Dawid Narloch
mł. ogn. Sebastian Narloch
st. ogn. Marek Wacholc
st. kpt. Dariusz Radomski
mł. ogn. Jan Hiller

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.