Narodowe Czytanie w tym roku z Wyspiańskim - tak akcja wyglądała w Kartuzach

sobota, 2 września 2017 r., 15:29
fot. MD-Z

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego było lekturą tegorocznej akcji "Narodowego Czytania". W Kartuzach do wspólnej lektury jednego z najwybitniejszych polskich dramatów zaprosiły - uczniowie i nauczyciele I LO przy ul. Klasztornej oraz kartuska biblioteka.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. Zainaugurował ją prezydent Bronisław Komorowski zapraszając do wspólnej lektury "Pana Tadeusza" Adama Mieckiewicza. W kolejnych latach czytano kolejno dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. E ubiegłym roku czytano natomiast "Quo Vadis".

W tym roku spośród dzieł takich jak "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowski" Juliusza Słowackiego wybrano najwybitniejsze dzieło Stanisława Wyspiańskiego - "Wesele".

- Warto po raz kolejny, mam nadzieję - bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego - przekonywał prezydent Andrzej Duda w lutym, ogłaszając wyniki głosowania na tegoroczną lekturę.

W Kartuzach do wspólnej lektury zaprosiła biblioteka oraz I LO przy ul. Klasztronej.

W auli I LO poszczególne fragmenty dramatu odczytywali uczniowie i nauczyciele siedząc w klimatycznej scenerii - w blasku świec, przy stole nakrytym dzierganym obrusem z porcelanową zastawą. Poszczególni bohaterowie, by wzmocnić przekaz przebrali się odpowiednio do swych ról.

W siedzibie kartuskiej gminnej i powiatowej biblioteki publicznej wspólne czytanie odbyło się przy nakrytym kaszubskim poczęstunkiem stole. Niczym na prawdziwym "Weselu" u szczytu stołu zasiadła Para Młoda, a wokół odtwórcy poszczególnych ról. Czytanie przebiegało w wyjątkowo miłej atmosferze przy filiżance kawy i pysznej drożdżówce.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.