Żukowo. Narodowe Czytanie arcydramatu Wyspiańskiego w Parku Jubileuszowym

sobota, 2 września 2017 r., 21:45
fot. Longina Templin

W Żukowie od początku cykliczną imprezą zajmowało się miejscowe gimnazjum. Tegoroczną edycję organizowała już Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza. Po raz pierwszy impreza odbyła się w plenerze, czyli w Parku Jubileuszowym przy ul. Gdańskiej. Chętnych do udziału było 16 osób.

Impreza składała się z dwóch części - wspólnego czytania, po którym wszystkich chętnych zaproszono na poczęstunek. Ci, którzy przynieśli ze sobą egzemplarz powieści, otrzymali pamiątkowy stempel.

Zanim rozpoczęto czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, koordynatorka wszystkich edycji Grażyna Czechowska przypomniała słuchaczom genezę polskiego arcydramatu, wprowadzając w ten sposób w klimat utworu z epoki Młodej Polski.

Fragmenty Wesela czytali nauczyciele, przedstawiciele urzędu gminy, bibliotekarki z gminnych bibliotek samorządowych i inni mieszkańcy gminy Żukowo. Byli to: Witold Szmidtke, przewodniczący żukowskiej rady, wiceburmistrz Sylwia Laskowska - Bobula, Ariel Grala, Dawid Szymichowski, Janusz Stoppa, Mirosława Żołna, Grażyna Czechowska, Joanna Mielewczyk - Pytka, Aleksandra Kobiela, Ewa Juc, Natalia Langa, Jolanta Kielińska, Katarzyna Choszcz, Aleksandra Łapa, Joanna Giezek i Joanna Swenda.

- Tekst "Wesela" jest trudny, ale wszyscy czytali wspaniale. Słuchając fragmentów, mogłam sobie przypomnieć całą lekturę. Taki sam efekt dawały wszystkie poprzednie edycje. Narodowe Czytanie powoduje, że sięgamy do prezentowanego utworu ponownie i to jest największy "zysk" z tego przedsięwzięcia - tak zrecenzowała żukowskie Narodowe Czytanie Krystyna Rogalewska.

Dawid Szymichowski na co dzień jest portrecistą. Zainteresowanie sceną jest efektem znajomości z Januszem Stoppą, który kilka lat temu namówił go do udziału w kilku reżyserowanych przez siebie spektaklach. Bardzo chętnie przystał też na propozycję wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, z czego jest bardzo zadowolony.

- Specjalnie nie trzeba było mnie namawiać, bo lubię bardzo czytać, do czego też zachęcam moje dzieci. Czasu mam na to niewiele, dlatego też w dzisiejszej imprezie z przyjemnością uczestniczę, tym bardziej, że takie zaproszenie otrzymałam po raz pierwszy - powiedziała wiceburmistrz Sylwia Laskowska - Bobula.

Janusz Stoppa jest artystą baletu i wokalistą. Kiedy zszedł już ze sceny jako aktywny artysta, zajął się literaturą i pisaniem scenariuszy, a także projektami kostiumów, scenografią i reżyserią. Aktualnie prowadzi Teatr Ziemi Żukowskiej.

- Brałem udział we wszystkich edycjach żukowskiego Narodowego Czytania. Porównując do poprzednich, zdecydowanie Wyspiański jest najtrudniejszy. Mam tę przewagę nad pozostałymi dzisiejszymi wykonawcami, bo przez siedem lat mieszkałem w Krakowie i znam gwarę krakowską. Stąd u mnie czytanie z tym akcentem śpiewnym. Przygotowywałem też innych, służąc poradami. Robiłem korekty językowe w sensie akcentu, śpiewności, melodyki tego języka krakowskiego - powiedział nasz rozmówca.

- Dla mnie jako osoby przygotowującej fragmenty do czytania, ta edycja była łatwiejsza niż ubiegłoroczne "Quo vadis". Teksty wybierałam z myślą o konkretnej osobie i to nie było dla mnie wielkim wysiłkiem. Problem był z rolami męskimi. Owocne były konsultacje z Januszem Stoppą. I dlatego uważam, że nasz dobór był trafny - wyznała Grażyna Czechowska, która przygotowywała i koordynowała wszystkie edycje.

Organizatorami byli: SP nr 2 w Żukowie przy współudziale Biblioteki Samorządowej i OKiS-u.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.