Jak szkoły w powiecie kartuskim przygotowane są na pierwszy dzwonek?

niedziela, 3 września 2017 r., 14:42
Remont sali lekcyjnej w Zespole Szkół w Kiełpinie Remont sali lekcyjnej w Zespole Szkół w Kiełpinie fot. nadesłane/UM Kartuzy

W poniedziałek, 4 września uczniowie rozpoczną kolejny rok nauki. Ten będzie szczególny, bo zapoczątkuje nowy ustrój szkolny. Sprawdziliśmy, jak na rozpoczęcie roku szkolnego przygotowano placówki oświatowe w gminach. Informujemy, które szkoły rozbudowano, gdzie przeprowadzono większe remonty i co zmieniło się w poszczególnych obiektach.

Kartuzy

Gmina Kartuzy w 2017 roku na remonty w szkołach zaplanowała wydatki w kwocie około 1,2 mln zł. Podczas wakacji w ośmiu placówkach przeprowadzono remonty. W SP nr 1 w Kartuzach wyremontowano instalację hydrauliczną i elektryczną, wymieniono podłogi w salach lekcyjnych, a także zmodernizowano część podpiwniczoną budynku, w tym stołówkę i szatnie. W Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach wyremontowano instalację kanalizacyjną, zakupiono piec konwekcyjno-parowy, zamontowano system kontroli dostępu do budynku oraz wprowadzono system elektronicznej rejestracji wydanych obiadów. W szkole w Grzybnie wyremontowano korytarze i wymieniono drzwi. W Koloni przeprowadzono remonty korytarzy, sal lekcyjnych i instalacji kanalizacyjnej. W szkole w Prokowie powstał nowy plac zabaw. W gimnazjum nr 1 w Kartuzach naprawiono nawierzchnię Orlika i zmodernizowano taras. W SP w Staniszewie - naprawiono windę i dach, przeprowadzono remont pieca olejowego, malowanie sal lekcyjnych oraz toalet. W szkole w Kiełpinie zakupiono nowy piec konwekcyjno-parowy.

Żukowo
W gminie Żukowo działa obecnie trzynaście szkół podstawowych. W części przemalowano sale, odświeżono korytarze, przeprowadzono drobne naprawy. W szkole podstawowej w Miszewie przebudowano salę gimnastyczną, zmieniając sposób jej użytkowania - zaadaptowano ją na potrzeby pomieszczeń sanitarnych. W budynkach należących do Szkoły Podstawowej im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie m.in. przemalowano sale i ławki oraz sprzęty znajdujące się na placu zabaw na zewnątrz. W Chwszaczynie przemalowano sale i zmodernizowano odcinek kanalizacji sanitarnej. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie m.in. przystosowano sanitariaty na potrzeby młodszych dzieci i przemalowano cztery sale lekcyjne.

Chmielno
W gminie Chmielno największe zmiany przeprowadzono w szkole podstawowej w Borzestowie. Tam wybudowano nową salę gimnastyczną wraz z dwoma salami lekcyjnymi w tzw. łączniku. Wartość zadania to około 3 mln zł. W szkole wymieniono też instalację cieplną, elektryczną i oświetlenie. Nowa sala ma zostać oddana do użytku miesiąc po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. W szkole przemalowano też sale lekcyjne i korytarze, a także wymieniono podłogi w dwóch salach (łączny koszt to około 40 tys. zł). W Szkole w Chmielnie wymieniono oświetlenie i podłogi (koszt około 200 tys. zł). W szkole w Reskowie, która teraz będzie funkcjonować jako placówka dla klas I-III, wykonano prace przystosowujące sale do młodszych dzieci (koszt ok. 70 tys. zł), przy szkole powstanie też nowy plac zabaw. W Miechucinie przeprowadzono drobne prace konserwatorskie i odświeżające, szkoła w Kożyczkowie z kolei zyska nowy prac zabaw (50 tys. zł). Gmina ma też spore problemy z budynkiem przedszkola samorządowego. Mijają już trzy lata od oddania obiektu do użytku, tymczasem wciąż w budynku odkrywane są nowe usterki oraz niedociągnięcia wykonawcy obiektu.

Przodkowo
W gminie Przodkowo na początku sierpnia rozpoczęto rozbudowę szkoły w Pomieczynie. W ramach inwestycji placówka powiększy się o nowy segment, w którym planowanych jest osiem sal o przeznaczeniu ogólnym dla klas I-III z zapleczem sanitarnym dla uczniów i nauczycieli na parterze oraz na piętrze budynku. Budynek zyska też szatnie oraz pomieszczenia magazynowe w kondygnacji podziemnej. Na parterze przewidziano lokal przedszkolny dla 25 dzieci składający się z 3 sal lekcyjnych, szatni, kuchni, łazienki z WC, oraz nadbudowę o jedną kondygnację części istniejącego łącznika na bibliotekę z czytelnią. Koszt inwestycji to około 2,2 mln zł. Kolejną ważną inwestycją, której realizacja ma się zakończyć w październiku, jest termomodernizacja szkoły w Czeczewie. W pozostałych placówkach przeprowadzono drobne parce związane z odświeżeniem sal i przygotowaniem do nowego roku szkolnego.

Sierakowice
Wraz z pierwszym dzwonkiem w Zespole Szkół w Tuchlinie otwarta zostanie nowa sala gimnastyczna. Obiekt rozbudowano również o nowe sale dydaktyczne i dla oddziałów przedszkolnych. Koszt inwestycji to około 2,7 mln zł, przy czym około 820 tys. zł stanowiło dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W Szkole Podstawowej nr 1 w Sierakowicach wyremontowano część sanitariatów. W budynku dawnego gimnazjum wykonano z kolei prace przystosowujące obiekt do przyjęcia młodszych dzieci. Prócz uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum, będą się tam uczyć siódmoklasiści z trzech oddziałów, klas czwartych oraz z czterech oddziałów klas pierwszych i dwa oddziały "zerówek". W pozostałych szkołach wykonano drobne, coroczne prace konserwatorskie, odświeżono też sale.

Somonino
Na terenie gminy Somonino nie przeprowadzano poważniejszych remontów. W Egiertowie wyremontowano jedną salę lekcyjną, w pozostałych szkołach przeprowadzono coroczne, drobne prace konserwatorskie.

Stężyca
Na terenie gminy działa pięć placówek oświatowych. Gmina podczas tegorocznych wakacji przeprowadziła we wszystkich modernizację systemu oświetlenia. Zamontowała we wszystkich obiektach łącznie 2,5 tys. lamp ledowych. Wartość zadania to 750 tys. zł. Prócz tego wyposażono szkoły w łącznie w sześć nowych pracowni komputerowych (koszt to 180 tys. zł). W Zespole Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie wyremontowano kuchnię (140 tys. zł), w ZKiW w Gołubiu wymieniono całe ogrodzenie, w szkole w Szymbarku wyasfaltowano plac manewrowy.

Sulęczyno
W placówkach oświatowych gminy Sulęczyno największy remont przeprowadzono w Szkole Podstawowej w Podjazach. Budynek przeszedł kompleksową termomodernizację. Koszt przedsięwzięcia to około` 1 milion złotych. Gmina wkrótce planuje też rozbudowę szkół w Węsiorach i Mściszewicach. Na ten cel pozyskała środki z budżetu państwa w wysokości ponad 2,3 mln zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.