Stężyca. Powiatowe święto plonów - Przodkowo z najpiękniejszą koroną żniwną

niedziela, 3 września 2017 r., 19:08
fot. AL

Uroczysta msza św., dzielenie chlebem, konkursy, w tym te na najpiękniejszy wieniec i kołacz, liczne występy artystyczne i muzyczne oraz wspólna zabawa - tak w wielkim skrócie rolnicy obchodzili powiatowe święto plonów, którego gospodarzem była Stężyca. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy wyszedł spod rąk mieszkańców gminy Przodkowo, zaś kołacz gminy Somonino. W przyszłym roku rolników z powiatu kartuskiego będzie gościć Żukowo.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od Dziękczynnej Mszy Świętej Dożynkowej, która została odprawiona w stężyckim amfiteatrze. Po niej nastąpiło oficjalne powitanie biesiadników przez gospodarzy dożynek - starostę kartuskiego Janinę Kwiecień oraz wójta gminy Stężyca Tomasza Brzoskowskiego. Na ich ręce nastąpiło również przekazanie przez starostów dożynek bochna chleba, który następnie rozdzielono wśród wszystkich uczestników imprezy.

Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na występy artystyczne oraz rozstrzygnięcie konkursów, między innymi na najpiękniejszą zagrodę rolniczą i wieś. W tym roku triumfowały Węsiory, które okrzyknięte zostały najpiękniejszą wsią w Kartuskiem oraz zagroda Anny Król z Kożyczkowa. Najpiękniejszy wieniec upletli z kolei mieszkańcy gminy Przodkowo, zaś najlepszy kołacz upiekła gmina Somonino.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec:
1. miejsce - gmina Przodkowo
2. miejsce - gmina Kartuzy
3. miejsce - gmina Chmielno

Konkurs na najpiękniejszy kołacz dożynkowy:
1. miejsce - gmina Somonino
2. miejsce - gmina Sierakowice
3. miejsce - gmina Kartuzy
3. miejsce - gmina Żukowo

Konkurs Piękna Wieś - kategoria: wieś
1. miejsce - Węsiory (gm. Sulęczyno)
2. miejsce - Garcz (gm. Chmielno)
3. miejsce - Małkowo (gm. Żukowo)

Konkurs Piękna Wieś - kategoria: zagroda
1. miejsce - Anna Król z Kożyczkowa
2. miejsce - Irena i Grzegorz Dawidowscy z Borcza
3. miejsce - Brygida i Antoni Hazuka z Banina

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.