Zabrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie rozpoczęli naukę w zreformowanej szkole

poniedziałek, 4 września 2017 r., 11:52
fot. MD-Z

W poniedziałek, 4 września tysiące uczniów rozpoczęło kolejny rok szkolny. Pierwszy dzwonek rozbrzmiał jednak w nowym, zreformowanym systemie z ośmioklasową szkołą podstawową, czteroletnim liceum i bez gimnazjów. Młodzież, która miała w tym roku rozpocząć naukę w klasie pierwszej gimnazjum, rozpoczęła ją w klasie siódmej szkoły podstawowej.

Na ceremonię rozpoczęcia roku szkolnego wybraliśmy się z naszym obiektywem do kartuskiej Jedynki. Ta po reformie funkcjonuje w dwóch budynkach. Dawne Gimnazjum nr 1 przy ul. Piłsudskiego stałą się filą Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Kazimierza. W budynku dawnego gimnazjum w tym roku szkolnym uczyć się będą gimnazjaliści z klas drugich i trzecich oraz uczniowie klas siódmych.

- Większość z was, drodzy uczniowie, zna mnie od wielu lat. Kończyliście szkołę podstawową i do dziś z wieloma z was mam przyjemność utrzymywać kontakt. To z wami tworzyliśmy klimat "Jedynki", wy zgłaszaliście swoje potrzeby i oczekiwania. To z wami dyskutowałem o potrzebie wprowadzenia szafek dla uczniów, wybudowania placu zabaw, wprowadzenia dnia bez mundurka, dyskotekach, dniach samorządności i wielu innych sprawach. Dlatego dziś, uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum, zapewniam was, że w dalszym ciągu macie we mnie wsparcie i liczę na waszą aktywność. Gwarantuję, że swoją edukację gimnazjalną skończycie w bardzo dobrych warunkach i z nauczycielami, którzy dobrze przygotują was do startu w kolejne etapy edukacji - mówił dyrektor Dariusz Zelewski.

- Szczególnie ciepło witam w tym budynku tych, którzy przecierać będą szlak wyznaczony przez reformę - uczniów klas siódmych. Przygotowaliśmy dla was komfortowe warunki nauki, jakie rzadko która szkoła może zaoferować. Będziecie uczyć się w klasach liczących około 20 uczniów, a w klasie dwujęzycznej - 25. Zaczniecie naukę z nauczycielami zatrudnionymi w naszej szkole na całym etacie, będziecie korzystać z pracowni i gabinetów - podkreślał dyrektor.

Jak dodał, uczniowie będą mogli też uczestniczyć w dodatkowych, fakultatywnych zajęciach informatycznych, matematyczno-przyrodniczych, humanistycznych czy z języka hiszpańskiego. Szkoła chce też ukierunkować działania sportowe i specjalizować się w dyscyplinach takich jak siatkówka dziewcząt, piłka nożna chłopców, lekkoatletyka i zapasy, kolarstwo, a w przyszłości być może również strzelectwo.

- Ta szkoła ma rozwijać wasze pasje w bardzo szerokim zakresie - zaznaczył Dariusz Zelewski.

Dyrektor witając uczniów i nauczycieli, podziękował również dotychczasowej dyrektor gimnazjum - Bogumile Ustowskiej, która w tym roku szkolnym pełnić będzie funkcję wicedyrektora SP nr 1, tak jak Paweł Pytka i Aneta Kulwikowska.

W uroczystości wziął też udział burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Rozpoczynacie uczyć się razem z nami, bo my też tworzymy nowy system oświaty. Zostaliśmy zobligowani do tego, by wdrożyć zmiany związane reformą. Mam nadzieję, że wspólnie tę drogę przejdziemy dobrze, bez przeszkód, rozwijając wasze talenty. Wiem, że gimnazjaliści, którzy są w tej szkole od dwóch trzech lat przyjmą kolegów ze szkoły podstawowej serdecznie. Wy, siódmoklasiści rozpoczynacie nowy program, lepszy, może bardziej usportowiony, mam nadzieję, że znajdziecie tu swoje miejsce i z dobrymi wynikami ruszycie dalej - podkreślał burmistrz.

Po zakończeniu akademii uczniowie udali się na mszę św. do kościoła św. Kazimierza, następnie uroczystości z okazji rozpoczęcia roku odbyły się w budynku przy ul. 3 Maja. W drugiej uroczystości wzięli udział szóstoklasiści i dzieci z klas młodszych.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.