Narodowe Czytanie - "Wesele" na kaszubską nutę w Kiełpinie

wtorek, 5 września 2017 r., 11:39
fot. nadesłane/Krzysztof Miłosz

Krąg Arasmusa we współpracy z restauracją "Dziki Sad" , zorganizował dla mieszkańców Kiełpina Narodowe Czytanie 2017, okraszone " smakami" kaszubskiego wesela.

O akcji Narodowego Czytania w Kiełpinie słychać było już od połowy sierpnia, kiedy to ogłoszono w parafii zbiórkę książek "Wesela" S. Wyspiańskiego, celem zapewnienia uczestnikom lektury do czytania. W dniu wydarzenia dysponowano znaczącą ilością egzemplarzy, dzięki czemu czytanie dramatu odbyło się z udziałem wszystkich uczestników spotkania. Wydarzenie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, jego program poparło wiele instytucji między innymi Starostwo Powiatowe z aktywnym udziałem starosty Janiny Kwiecień. Nastrój jaki powstał w wyniku połączenia dwóch wesel, literackiego i kaszubskiego, był niepowtarzalny i pewnie na zawsze pozostanie w pamięci jego uczestników.

Weselników na literacką biesiadę przywiózł Dariusz Rychert, chlebem i solą witała pani Irena Puzdrowska przedstawicielka Kręgu Arasmusa, wystrój sali, pamiątkowe proporczyki dla gości - dzieło twórczej wizji kierownictwa restauracji, chochoła wykonała pani Ewa Krauze, zaś okolicznościowy tort weselny to artystyczne dzieło pani Elwiry Formela.

W uroczystym otwarciu akcji czytania wystąpili : Jolanta Czerwińska reprezentująca miejscową Szkołę, Elżbieta Antkiewicz bibliotekarka wraz z Kingą Przychodną czytelniczką miejscowej Biblioteki Publicznej. W roli literackich uczestników wesela wystąpili : Para Młoda - Marta Stolc i Oskar Żołnowski reprezentujący kiełpińską młodzież, Radczyni - Janina Kwiecień, starosta kartuski, która też posiada krakowskie korzenie, Czepiec - Mirosław Paczoska sołtys, Gospodarz - Ryszard Herbasz radny rady gminy Kartuzy, Ksiądz - ks. Andrzej Megger , Dziennikarz -ks. Zbigniew Gełdon dziennikarz Radia "Głos", Klimina - Janina Stefanowska "Dziennik Bałtycki", Maryna - Joanna Kaizer - Prondzińska, dyrektor Przedszkola "Aniołek", w dalszej części Eugenia Dymek, sołtys z Borcza, Zosia - Krystyna Wrońska firma Wroński , Haneczka - Dorota Matuszak Stowarzyszenie Kiełpie , Poeta - Franciszek Szczęsny literat , Jasiek - Mateusz Drutel diakon, Kasper - Stanisław Miłosz prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz w dalszej części Czesław Wolski literat z Kościerzyny, członkinie Kręgu Arasmusa i przybyli mieszkańcy. W tak doborowym towarzystwie przeczytano Akt I dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego z podziałem na trzy odsłony czyli zespoły osobowe , razem 38 scen. Całość zamknął Chochoł słowami " Miałeś chamie, złoty róg … "

Do tańca porwała weselników kapela Zamkowa Góra z Kartuz. Równolegle z akcją czytania przebiegały pisemne konkursy z wiedzy o tradycjach kaszubskiego wesela i z wiedzy o "Weselu" S. Wyspiańskiego. Laureatkami konkursów zostały Elżbieta Kowalczyk i Maria Sikora. Tradycyjnie można było skorzystać z okolicznościowej pieczęci Kancelarii Prezydenta RP, przybijając stępel w książce i na pamiątkowych do nich zakładkach. Wzruszenie, nostalgia i radość z dokonanego przedsięwzięcia, pozostanie na długo w sercach organizatorów Narodowego Czytania 2017 w Kiełpinie.

Nadesłane/Krąg Arasmusa

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.