Festiwal Korzenie w Chmielnie - święto filmu, fotografii, rysunku i muzyki

sobota, 9 września 2017 r., 12:06
fot. MD-Z

Za nami pierwszy dzień drugiej edycji festiwalu Korzenie. To wydarzenie jest swoistym świętem sztuk wizualnych. Kto nie pojawił się w piątek, koniecznie musi odwiedzić Chmielno w sobotę. Pierwszego dnia podziwiać można było m.in, zachwycające rysunki Wojciecha Benedy, "Historie w sieci zaplątane" - nowy film Wojciecha Bendy i wystawy fotografii.

Już po raz drugi Fundacja "Aby chciało się chcieć" zorganizowała w Chmielnie wyjątkowe wydarzenie. Festiwal Korzenie to impreza promująca różne formy sztuk wizualnych i nie tylko. W tym roku pierwszego dni

- Sztuki wizualne są nam najbliższe, więc dlatego one dominują na festiwalu. Podczas naszej działalności i realizacji naszych projektów napotykamy wiele interesujących osób, których twórczość później chcemy pokazać dalej. Chcemy pokazać to, co jest interesujące, ale też dać uczestnikom możliwość poznania niezwykłych ludzi - opowiadał Piotr Zatoń, prezes fundacji "Aby chciało się chcieć".

- Na początek festiwalu zaprosiliśmy na wystawę "Moje Korzenie", na której swoje prace zaprezentowali uczestnicy warsztatów, które organizowaliśmy wiosną. Z kolei Maurycy Śmierzchalski zaprezentował fotografie studentów szkoły fotografii Frames Studio - opowiada Piotr Zatoń.

Swoje niezwykłe rysunku zaprezentował też utalentowany artysta Wojciech Beneda. Uczestnicy festiwalu mieli okazję nie tylko zobaczyć jego dzieła, których składowymi są setki maleńkich rysunków, ale także obejrzeć film o twórcy oraz posłuchać rozmowy z nim, jak również zapytać o to, jak tworzy i czym się inspiruje.

Jednym z najciekawszych punktów piątkowej odsłony festiwalu była środkowokaszubska premiera filmu "Historie w sieci zaplątane" - to kolejne dzieło Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia.

- Film "Historie w sieci zaplątane" jest kontynuacją tego, co zrobiliśmy w "Na psa urok", jednak tym razem jest to opowieść o zanikających obrzędach i zwyczajach na północy Kaszub i terenach nadmorskich. Jak się okazało po rozmowach z rybakami, ludźmi związanymi z morskim rybołówstwem ich zwyczaje i tradycje różną się od tych z centralnych Kaszub - opowiada Piotr Zatoń.

Wieczór zakończył pokaz filmu "Z nurtem życia" Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie o godz. 18 wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Zelewskiej "Into the Tribes". Na godz. 19 zaplanowano pokaz krótkich filmów niezależnych. O godz. 20 wystąpi grupa "Jass & One", natomiast o godz. 21.30 odbędzie się koncert szant Gdańska Grupa Folkowa.

Festiwalowi towarzyszy wystawa prac Sulisławy Borowskiej z pracowni SuliArt.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.