Kartuzy. Dzielili się płynem ratującym życie

sobota, 9 września 2017 r., 19:07
fot. AL

Niemal 40 osób pojawiło się w sobotni poranek w Punkcie Krwiodawstwa w Kartuzach, by podzielić się najcienniejszym lekiem, jakim jest krew. Płyn ratujący życie oddało 35 osób, a tym samym stacja krwiodawstwa wzbogaciła się o ponad 15 litrów tego drogocennego surowca.

Za nami kolejna sobotnia akcja oddawania krwi. Z inicjatywą weekendowych tego rodzaju przedsięwzięć wyszło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, które już po raz drugi zaprosiło krwiodawców do podzielenia się krwią w soboty.

Na zaproszenie odpowiedzieli też krwiodawcy z powiatu kartuskiego, którzy dość licznie odwiedzili Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach. Do punktu zgłosiło się 39 osób, z czego 35 mogło podzielić się płynem dającym nadzieję i ratującym życie. Łącznie więc stacja krwiodawstwa wzbogaciła się o ponad 15 litrów najcenniejszego leku, jakim jest krew.

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w sobotę pojawili się w stacji krwiodawstwa, by podzielić się darem krwi. Już dziś zapraszam na kolejną akcję, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada - podkreśla mł. ogn. Paweł Gawin, prezes Klubu HDK przy KP PSP w Kartuzach.

Warto dodać, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić innym medykamentem. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.