Wkrótce zaczyna sie sezon grzewczy - to najlepszy moment, by zaopatrzyć się w opał na zimę

wtorek, 12 września 2017 r., 20:00
fot. internet/static.pexels.com

Koniec lata, początek jesieni to doskonały moment na to, by zaopatrzyć się w opał na zimę. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając opał lub paliwo do danego rodzaju pieców.

Dlaczego warto teraz kupować opał ?

- Obecnie mamy najlepszy czas na zakup węgla i opału. Jest sucho, dzięki czemu jest on lżejszy. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ma też korzystniejszą cenę. Węgiel jest nadal najtańszym materiałem energetycznym i wiele osób decyduje się właśnie na ten rodzaj opału. Wybierając węgiel należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, podstawowym jest jego kaloryczność. Wybierając rodzaj opału warto zwrócić uwagę także na nasze możliwości jego przechowywania, jeśli nie mamy pomieszczenia na składowanie węgla luzem, warto wybrać taki, który możemy nabyć w workach. W naszej ofercie workujemy wszystkie rodzaje opału. Pamiętajmy też, że przy zakupie większych ilości możemy negocjować cenę - podkreśla Wojciech Ptach, właściciel składu węgla firmy Intrans w Kartuzach przy ul. Węglowej.

Ekogroszek

Osoby, które korzystają z tzw. pieców retortowych, powinny pamiętać, że te urządzenia, wymagają doboru odpowiedniego opału, przeznaczonego specjalnie do tego typu urządzeń.

- Podstawowym parametrem przy wyborze opału do pieca retortowego jest wielkość uziarnienia węgla, która powinna mieścić się w granicach 8 - 25 mm. Parametrem istotnym, o którym klienci często zapominają, jest tzw. spiekalność, wyrażana liczbą Rogi (I.R.). Określa się przy jej pomocy łatwość tworzenia się spieków koksowych, które utrudniają spalanie węgla. Im niższa spiekalność tym lepiej. Idealnie, do celów grzewczych, liczba Rogi powinna mieć wartość poniżej 10 ale węgiel o I.R. do 20 jest jeszcze akceptowalny. Wartość opałowa ekogroszku, tzw. kaloryczność, jeżeli chcemy być zadowoleni z zakupu, powinna mieścić się w granicach 26- 28 [MJ/kg]. Jeżeli kaloryczność węgla będzie zbyt niska, piec będzie się częściej załączał, tym samym podnosząc nam zużycie prądu. Może też być trudniej dogrzać pomieszczenia, szczególnie przy silnych mrozach. Z kolei, jeśli kaloryczność węgla będzie zbyt wysoka w samym piecu może dochodzić do przegrzania i uszkodzenia elementów kotła. Zawartość popiołu w węglu powinna być możliwie niska, nie więcej niż 10 proc. Z punktu widzenia dbałości o nasze powietrze ważna jest jeszcze zawartość siarki, która nie powinna przekraczać 0,8 proc. Wszystkie te parametry oznaczane są podczas wydobycia węgla i produkcji ekogroszków, toteż jeżeli chcemy mieć pewność, że wydajemy pieniądze na dobry węgiel, którym dogrzejemy dom zimą, kupujmy go raczej ze sprawdzonego źródła, bo niestety niektóre oszczędności są tylko pozorne - podkreśla Antoni Konkol, wieloletni kierownik sprzedaży w FUH Dombud Pryczkowski Sp.j. w Łapalicach.

Pellet

Pellet to ekologiczne paliwo z biomasy w formie granulatu służące do ogrzewania domów, mieszkań i innych pomieszczeń.

- Pellet to doskonała, ekologiczna i czysta alternatywa dla klasycznego opału węglowego. Dzięki swoim właściwościom energetycznym staje się on najbardziej efektywnym współcześnie źródłem energii. To granulat o średnicy 6 mm. Charakteryzuje się niską zawartością popiołu i wysoką kalorycznością. Co ważne, nie zawiera szkodliwych substancji. Popiół, który powstaje w procesie spalania to doskonały ekologiczny nawóz do ogrodu. Pellet jest wygodny w użyciu, zasypujemy nim piec raz na kilka dni. Warto zaznaczyć, że przy spaleniu tony pelletu otrzymujemy zaledwie 2 kg popiołu. Pellet pakowany jest w workach po 15 kg, można zamówić dostawę z rozładunkiem HDS i składowaniem paleciakiem do kotłowni, jest czysty i wygodny w przechowywaniu - informuje Krzysztof Regliński, właściciel firmy Pellet Kamienica Szlachecka, która zajmuje się produkcją i sprzedażą pelletu.

Olej opałowy

Przy wyborze oleju opałowego najważniejsze jest to, by zwrócić uwagę na jego jakość. Ta zaś zależna jest w dużej mierze od tego, gdzie został wyprodukowany.

- Wybierając olej opałowy najlepiej sprawdzić z jakiej rafinerii pochodzi. Rafineria Gdańska grupy Lotos stosuje najnowocześniejsze rozwiązania i produkuje olej bardzo dobry jakościowo. Proces technologiczny jego wytwarzania jest na bardzo wysokim poziomie, nie zawiera on zanieczyszczeń, dzięki temu jest przyjazny środowisku. Spełnia wszelkie normy krajowe i europejskie, a także wszystkie parametry eksploatacyjne i wymagania dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Jest wygodny jeśli chodzi o użytkowanie oraz konkurencyjny cenowo. Olej warto kupować w większych ilościach, bo wtedy jest możliwość uzyskania atrakcyjniejszej ceny, warto też pomyśleć o tym, by zaopatrzyć się w niego przed sezonem grzewczym, kiedy stawki cen są korzystniejsze - podkreśla Paweł Serkowski, właściciel stacji paliw Orion i hurtowni oleju opałowego w Kobysewie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.