Leźno. Ich wóz to już zabytek. Potrzebują nowego. Ogłosili zbiórkę

środa, 13 września 2017 r., 15:20
fot. internet/OSP Leźno

Rocznie strażacka syrena wzywa ich do akcji około 50 razy. Nie licząc własnego czasu, nie szczędząc trudu i sił ratują zdrowie, życie i mienie. Niemal po każdej akcji, ich ponad 40-letni Star, wymaga drobnej lub większej naprawy. Mowa o strażakach-ochotnikach z Leźna, którzy ruszyli ze zbiórką pieniędzy, które mają pokryć wkład własny jednostki przy zakupie nowego wozu bojowego. - Dla nas każda złotówka ma duże znaczenie, gdyż pomaga w bardziej profesjonalny i niezawodny sposób ratować życie, zdrowie oraz mienie ludzkie - apeluje zarząd OSP Leźno.

Ochotnicza Straż Pożarna w Leźnie funkcjonuje od maja 1953 roku. Od kwietnia 1999 roku znajduje się w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Argumentami, które przemawiały za tym, aby nasza jednostka znalazła się w tych strukturach był fakt, iż znajdujemy się przy ruchliwej drodze krajowej nr 7, gdzie corocznie dochodzi do wielu kolizji i wypadków, w których ranni zostają ludzie oraz ze względu na zwiększają się od wielu już lat liczbę wyjazdów do akcji ratowniczo - gaśniczych w powiecie kartuskim - podkreśla dh Krzysztof Kreft, prezes OSP Leźno.

Obecnie jednostka liczy 51 członków czynnych oraz cztery młodzieżowe drużyny pożarnicze. Rocznie tamtejsi strażacy wyjeżdżają do około 50 akcji, ratując życie, zdrowie i mienie oraz środowisko, utrzymując przy tym wysoki stopień zorganizowania i wyszkolenia. Jednostka dysponuje dwoma samochodami - Fordem Transitem do ratownictwa techniczno-drogowego oraz gaśniczym Starem244, który z rocznikiem 1976 jest najstarszym pojazdem w powiecie kartuskim.

- Wymiana tego pojazdu jest konieczna, gdyż zazwyczaj po jednym wyjeździe na akcje ratowniczo-gaśniczą konieczna jest drobna lub większa naprawa. Determinacja naszych konserwatorów i innych druhów w celu naprawy samochodu powoduje to, że jest on prawie zawsze gotowy do działań. Jednak coraz poważniejsze awarie i koszty związane z naprawą podcinają nam skrzydła, dlatego wymiana na nowy pojazd jest konieczna - zaznacza dh Tomasz Pellowski, sekretarz OSP Leźno.

Ochotnicy mają szansę otrzymać nowy samochód jeszcze w tym roku. Wstępnie jego zakup ma wynieść około 750.000 zł, z czego około 150.000 zł jest zagwarantowane z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Pozostałą część ma pokryć gmina Żukowo oraz jednostka OSP.

- W związku z powyższym zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Leźnie zwraca się z prośbą
o wsparcie finansowe zakupu samochodu. Dla nas każda złotówka ma duże znaczenie, gdyż pomaga w bardziej profesjonalny i niezawodny sposób ratować życie, zdrowie oraz mienie ludzkie - podsumowuje zarząd OSP Leźno.

Środki można wpłacać na konto OSP Leźno: 90 8345 1029 0202 0604 2000 0001 z dopiskiem: "zakup samochodu".

AL
 

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.